Od začátku těhotenství prožijete mnoho různých pocitů. Asi to bude překvapení, štěstí a radost, ale nejspíš i úzkost a strach.

Obavy budoucích maminek mají různé důvody, reálné i nepodložené. Buďte si jista, že prakticky všechny prvorodičky během těhotenství přepadne strach z porodu a ani druhorodičky na tom nejsou o moc líp. Pamatujte, že když strach pojmenujete, začnete se jím zaobírat, mluvit o něm a hledat cestu k vyřešení, máte velkou šanci tyto obavy podstatně zmírnit a překonat.


STRACH Z BOLESTI

Je to asi nejčastější důvod obav. Taky si představujete ochromující bolest, ze které není úniku? Zbytečně. V dnešní době si rovnou můžete říci o epidurální analgezii, která přechodně utlumuje přenos nervových vzruchů a tím mění vnímání bolesti. Kontrakce dělohy pak budete vnímat spíše jako tlaky. Může se samozřejmě stát, že zavedení epidurálu nebude z různých důvodů možné nebo chcete porodit bez něj. Vězte proto, že bolest k porodu patří a jen díky ní dokáže vaše tělo správně reagovat na proces, který právě probíhá.


Nenastupuje z ničeho nic, ale stupňuje se z mírné přes silnější až po tu intenzivní, která ovšem trvá jen několik posledních minut při porodu miminka a ihned po jeho narození ustane. Od bolesti si můžete ulevit i aromaterapií, masáží, sprchou, hudbou a samozřejmě vhodnou polohou. Proto je dobré absolvovat předporodní kurz s profesionální porodní asistentkou, která vám poradí, jak nejlépe bolesti čelit.


STRACH O DÍTĚ

Najednou tu nejste jen vy, ale i ten malý tvoreček uvnitř. Někdo, s nímž sdílíte své tělo, ale nevíte, jak vypadá, co mu vadí a co má rád. Určitě byste dala nevímco za to, abyste si byla jistá, že je miminko v pořádku a zdravé. Snažte se chovat tak, abyste k obavám neměla důvod. Přestaňte kouřit, nepijte alkohol, i když se říká, že občasná sklenka vína neuškodí, nepřejídejte se a dodržujte pokyny lékaře, ať nemáte výčitky a strach z následků. Jakmile budete držet zdravé miminko v náručí, strach na moment odezní, aby se následně vrátil a setrval už navždy. Matky se zkrátka o své děti bojí, ať jsou to miminka, školáci nebo dospělí jedinci.


  6:00,  aktualizováno  25. března 2019 21:50