Jakým pověrám lidé v Česku věří a kde jsou nejpověrčivější? A co vy? Děsí vás víc černá kočka přes cestu, pátek třináctého nebo vysypaná solnička?

V mnoha zemích je pátek třináctého považován za nešťastný. Chorobný strach z tohoto dne má i vlastní diagnózu, paraskavedekatriafobii. Ta se ale u nás příliš neobjevuje. Dle průzkumu agentury NMS pro společnost Sazka má obavy z pátku třináctého jen čtvrtina lidí, a to nejvíce v Plzeňském kraji (42,3 %). Naopak obyvatele královéhradeckého kraje nechává tento den chladnými, obává se ho pouze desetina lidí. Pro téměř polovinu dotázaných tento den nic alarmujícího neznamená. Toho, že je třináctého pátek si všimnou, ale nic se tím pro ně nemění.

V kterém kraji věří lidi kterým pověrám? Mrkněte se na speciální MAPU POVĚRČIVOSTI.
Na pátek 13. by se téměř polovina lidí nenechala operovat a 41,3 % by v tento den neuzavřelo manželství. Naopak více než každý desátý Čech vnímá tento den pozitivně a věří, že jim přinese štěstí. „Na oba pátky 13. v uplynulém roce jsme měli trojnásobně vyšší zájem o sázky! Své štěstí v tento den totiž často zkoušejí i lidé, kteří jinak loterie vůbec nehrají,“ říká Václav Friedmann, ředitel komunikace ve společnosti Sazka.

Jaké jsou další známé pověry?


Černá kočka přes cestu.

Rozbité zrcadlo.

Vyhýbání se kanálům na ulici.

Rozsypaná sůl.

Vykročení pravou nohou.

Projít pod žebříkem.

Nepodmést dceru, protože by se nevdala.

 

 

 

  15:00,  aktualizováno  26. března 2019 11:34