Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Mozek trénujte už od mládí. Pomohou knížky i psaní deníku

Lidský mozek je nejlepší a nejvýkonnější továrna. Řídí neomylně celé tělo a dosud nemáme přesně probádáno, co všechno vlastně umí. Když ale začne vypovídat službu, je zle. Zpočátku je zapomínání spíš legrační nebo způsobuje společenské trapasy a napětí v rodině. To ale platí, jen dokud se to neděje denně. Jak výpadkům předcházet?
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Getty Images

Naše mozky dostávají čím dál víc zabrat, každou minutu na ně útočí kvanta informací, a tak není nic divného, že něco vypustíme z hlavy. Stává se to dvacetiletým nebo i mladším lidem. Nejde zpravidla o poruchu, ale nutnou obranu, aby se nám „nezahltil disk“.

„První období, kdy si většinou uvědomujeme, že už naše paměť není tak výkonná, je kolem 45 let. V této době se nám už častěji stává, že si nemůžeme vybavit třeba jméno nebo název, ale mnohdy si vzpomeneme později. V tomhle věku je už i náročnější učit se nové věci, třeba neznámý cizí jazyk, nebo nám déle trvá adaptovat se v novém zaměstnání,“ říká Jitka Suchá, která se zabývá tréninky paměti a pořádá v tomto oboru kurzy.

Častější jsou podle ní taky poruchy takzvané prospektivní paměti, tedy té s výhledem do blízké budoucnosti. „Zapomenu třeba, pro co jdu, co jsem chtěla udělat nebo říct. Tyto projevy spíš souvisejí s poruchou pozornosti, kdy nás něco rozptýlí. Řadu lidí to ale opravdu stresuje a ti, kteří zažili demenci v rodině, se začnou obávat,“ dodává Jitka Suchá.

Konec zapomínání. 15 tipů, jak zlepšit svou paměť

Trénujte už od mládí

Tak jako se snažíme udržet v chodu svaly a klouby, potřebuje tělocvik i náš mozek. Měli bychom ho posilovat celoživotně. Každý den se můžeme třeba podívat do kalendáře, kdo má svátek, a vyjmenovat co nejvíc osob, které to jméno nosí. Můžeme si zapamatovat pět poznávacích značek nebo se naučit deset nových slovíček...

Využijte pomůcky

Říká se jim mnemotechnické a každému vyhovuje jiná metoda, jak si zapamatovat potřebné věci. Je jich celá řada, uveďme aspoň ty nejužívanější.

Zkuste akrostika
Sestavte si větu, v níž slova začínají stejnými písmeny jako výrazy, které si potřebujete vybavit. Třeba šest věcí, co se musí koupit. Mouka, rýže, banány, káva, chleba a tvaroh. Budu Moc Ráda, Když Chytíš Tchoře. Studenti si snadněji zapamatují římské číslice podle pomůcky LaCiné DoMy. L je 50, C značí 100, D je 500 a M 1000.

Vymyslete příběh
V rámci trénování paměti můžete používat příběhy. Zapamatujete si do večera sedm slov, která jste si ráno vymysleli? Například želva, zámek, ostrý, panel, zlato, růže, sobota. Vytvořte si z nich třeba pohádku: V sobotu se želva vydala na zámek, aby získala zlato. Musela ovšem přelézt mnoho ostrých panelů, ale trpělivost přináší růže. Tímto způsobem si můžete pamatovat třeba i pracovní povinnosti nebo uchovat v paměti kód balíku, který máte vyzvednout. 32c12mk? 32 cibulí 12x meklo.

Čísla vztáhněte k sobě
Pokuste se kupříkladu číslo účtu převést na číslice, které vám něco říkají. 96538481? Rozdělte si řadu na úseky, například: V roce 96 se narodil váš syn, v té době bylo vaší mamince 53 let, roku 84 jste opouštěla základku, 81 centimetrů máte bohužel v pase. Syn – maminka – základka – pas. PIN do bankomatu se pamatuje podobně. 4238? Třeba rok narození tatínka, tety, ale i historické události – vypálení Lidic, atentát na Heydricha, cokoli, co znáte... 38 může být váš věk, když šlo vaše dítě do školy, velikost vaší nohy a podobně.

Vybavte si situaci
Když se vám nedaří vzpomenout si, co po vás kdo chtěl, přehrajte si znovu, jak s dotyčným mluvíte. Jméno člověka si snadněji vybavíte, když si představíte jeho tvář, příhody, které jste s ním zažili. Nebo si přeříkávejte abecedu a zkoušejte možnosti, jak by se mohl jmenovat.

„Nemusí jít o trénink paměti v tom úzkém slova smyslu, spíš o všestrannou mozkovou aktivitu, různorodé činnosti zatěžující mozek. Moc efektivní nebývá luštění křížovek, pro člověka, který léta luští, to není žádná zvláštní námaha,“ radí Jitka Suchá.

Doporučuje trénování pomocí knížek a pracovních sešitů nebo programů na počítači, z nichž je řada zdarma. 

„Je dobré nevynechávat také tvůrčí, kreativní činnosti, které zatěžují pravou mozkovou hemisféru. Doporučuji například psaní deníku, kreativně se dá pojmout třeba taky školní příprava s dětmi nebo vnoučaty i různé stolní hry,“ dodává.

„Lidem, kteří mají psychicky náročné povolání a hodně stresu, ale nejen jim, pak odborníci doporučují po práci hlavně pohybovou aktivitu, ideálně co nejčastěji, na mírné až střední intenzitě zátěže. Třetí důležitou věcí v prevenci vzniku demence je kvalitní spánek.“

Vyšetření napoví víc

Jak ale poznat, že máme opravdu problémy s pamětí, ne jen „běžný výpadek“? „Nejlépe to posoudí odborník při vyšetření paměti. To je zdarma a je poskytováno na mnoha místech v republice, seznam kontaktních míst najdete třeba na webu www.alzheimer.cz,“ říká Jitka Suchá.

Na testování prý chodí i mladší lidé a většina z nich je ujištěna, že jsou v pořádku. Často se u nich jedná o přepracování, únavu, deprese nebo náročnější životní období, kdy jim starosti nedovolí kvalitně se soustředit, a tedy si něco zapamatovat.

Vyšetření člověka mimo jiné zbaví stresu, který se taky neblaze podepisuje na zdraví mozku a kvalitě paměti.

Autor:
  • Nejčtenější

Devadesátky jsou zpět! Oblékněte ikonické trendy, které už jste nosily

Éra 90. let výrazně ovlivnila jak hudebně-kulturní, tak módní scénu. Přinesla s sebou ikonické trendy, které jedna část...

Horoskop pro každé znamení na 16. týden roku 2024

Co nás čeká v druhé polovině dubna podle hvězd? Blíženci, váš čas mimo hlavní události končí. Předvedete své názory,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Není sako jako sako. Sáhněte s klidem po barvách a nových materiálech

Není kabát jako kabát a není sako jako sako. Hravé jarní modely využijete až do podzimu, tak ne nebojte a nějaký si v...

Kosmetický kalendář: jak často mýt vlasy a používat sérum nebo masku

Úkonů, které jsou třeba pro krásu, je víc než dost. Někdy bývá těžké si to všechno zapamatovat, naštěstí je tady...

Na baletní piškoty zapomeňte. Ikonickou tylovku unosíte i s keckami

Taneční estetický styl se módou promítá již léta, ale v poslední době ovládl přední přehlídková mola, a stal se tak...

Žijte udržitelně. Máme pár tipů, jak snadno chránit naši planetu

Když se řekne domov, většina z nás si vybaví místo, kam se rádi vracíme, kde se cítíme v bezpečí a o něž bychom...

Neutápějte se v minulosti. Chyby dělá každý, ale ať vás nesemelou

Každý člověk udělá někdy v životě chybu. Nezřídka si ji vyčítá, neustále myslí na její následky, vrací se k ní a trápí...

Březen je měsíc čtení. Vyberte si kousek, který vás vcucne a nepustí

Hektická doba, kterou zažíváme, si žádá jedno: umění „vypnout“. Klid a mír nitru zajistí nejen meditace, ale i knihy....

Hormony a emoce: proč někdy záříme a někdy máme náladu pod psa

Možná se občas sama sebe ptáte, proč vaše nálady připomínají horskou dráhu. Někdy máte energie na rozdávání, jindy jste...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...