Nakupování v e-shopech, placení online a obsluhování účtu prostřednictvím internetového a mobilního bankovnictví nám v mnohém dnes a denně usnadňuje život. 

Pokud ale nejste dostatečně obezřetní a nedodržujete základní bezpečnostní pravidla, můžete se snadno dostat do nepříjemných situací. V online světě totiž nebezpečí číhá všude a zloději jsou čím dál vynalézavější. Díky chybě či nepozornosti, tak můžete během chvíle přijít o všechny své úspory. Proto vám přinášíme přehled osmi nejčastějších omylů a chyb, kterými hackerům ulehčujeme cestu k našim osobním údajům i penězům. 1. Nekontrolujeme, kam zadáváme své údaje


Když se přihlašujete do internetového bankovnictví, kontrolujete, zda jste se dostali skutečně na stránky vaší banky? Ne?! To byste tedy měli. Argumentem proč to neděláte, nemůže být ani to, že přesně víte, jak stránky vaší banky vypadají. „Podvodné stránky se od těch opravdových mohou lišit jen adresou v adresním řádku, obsah však může vypadat naprosto stejně. Hackeři bývají opravdu vynalézaví. K adrese banky může být připojeno pouze několik dalších písmen. Následně budete přesměrováni na podvodné stránky a můžete si zadělat na pěkné problémy. Když totiž zadáte vaše přihlašovací údaje na podvodných stránkách, naservírujete je zlodějům na zlatém podnose. Ti pak s těmito údaji získají přístup k vašemu účtu,“ varuje Petr Vosála, manažer bezpečnosti elektronických kanálů ČSOB.Můžete se to stát i vám: Magda si přihlašovací stránku do internetového bankovnictví jako vždy našla přes vyhledavač. Klikla na první odkaz v nabídce, vyplnila přihlašovací údaje, systém jí nabídl možnost instalace bezpečnostní aplikace na telefon a vyzval ji k zadání telefonního čísla, které rovněž vyplnila. Na telefon přišla SMS s odkazem vyzývající ke stažení nové verze smartbankingu, kterou si Magda opravdu stáhla. Aplikace však byla podvodná a jejím jediným cílem bylo přeposílat SMS zprávy nutné pro potvrzení platby přímo útočníkovi – to vše skrytě, aniž by to Magda věděla. Jaké bylo její překvapení, když na konci měsíce z výpisu zjistila, že jí z účtu zmizelo 126 tisíc korun.


Tip: Nikdy nevstupujte na internetové bankovnictví přes jakýkoli internetový vyhledavač (Google, Seznam, apod.). Právě tak se můžete velmi snadno proklikat na podvodné stránky. Nejbezpečnější je do internetového bankovnictví vstupovat přímo přes web vaší banky.


  8:50,  aktualizováno  25. března 2019 18:26