Nemusí to být vždy exotické potraviny. I u nás existují skvělé potraviny, které obohatí stravu a jako bonus - nejsou příliš drahé.

Aronie


Neboli černé jeřabiny jsou výbornou domácí alternativou k exotickým bobulím z Jižní Ameriky nebo Asie. Zázračné bobule obsahují červené barvivo, jež chrání buňky. V černých jeřabinách je až 5x víc blahodárného rostlinného barviva než v borůvkách, které patří mezi top superpotraviny. Kromě toho má aronie vysoký obsah vitaminu C a A.

Med


Med je přírodní lék, sladidlo i zdroj potravy. Jeho hlavní složkou je cukr, ale jde o kombinaci ovocného, hroznového cukru a maltózy, jež snášíme mnohem lépe než jiné druhy cukrů. Med má protizánětlivé účinky, proto jej můžete bez obav používat do pleťových masek. Dokáže také zmírnit nemoci žaludku a střev. Dodává rychlou energii při sportu nebo stavu vyčerpání.

Borůvky


Tyto tmavé plody se dají označit jako trenér mozku a také jako super prostředek proti stárnutí. Mimo jiné také posilují imunitu, ničí škodlivé bakterie ve střevech a pomáhají s hubnutím. Spolu s rakytníkem patří borůvky mezi nejcennější superpotraviny v ČR. Z listů borůvčí si můžete připravit čaj, sušené plody skvěle fungují při střevních potížích a nezapomeňte vyrazit na čerstvé do lesa.

Zelené potraviny


Do této kategorie můžeme zahrnou vše, co je čistý přírodní produkt v zelené barvě. Patří sem například: špenát, brokolice, řapíkatý celer, ječmen, pšenice, řasa, čerstvé bylinky… Zelené potraviny dodávají sílu a energii, posilují imunitní systém a působí jako prevence proti rakovině.

  12:00,  aktualizováno  25. března 2019 22:22