Ve stínu olivovníků a s jiskřivým vínem na rtech propadnete kouzlu Toskánska.

1. zastavení: Fešná Florencie

Florencii si v cestovatelské mapě zakroužkujte červeně, protože tento renesanční diamant Toskánska vás svým leskem zaručeně oslepí. Colonia Florentia, což v překladu znamená kvetoucí kolonie, okouzlila už drsného Julia Caesara natolik, že sem nechal z Říma protáhnout silnici Via Cassia. Bezedný zdroj inspirace tu nacházeli i nejlepší renesanční mistři: Leonardo da Vinci, Dante Alighieri, Michelangelo Buonarroti... Projděte se třeba po mostě Ponte Vecchio, který se klene už skoro sedm století přes řeku Arno. V jeho obloucích můžete nahlížet do výloh zlatnických obchůdků a koupit si třeba právě tady blýskavou památku.


Milovnice umění by rozhodně neměly minout nedalekou Galerii degli Uffizi, která je poklady doslova natřískaná. Pokocháte se tu díly Michelangela, jehož nejznámější sochu Davida objevíte před Palazzo Vecchio. Stavbu galerie sponzoroval bohatý rod Medicejských, původně ale budova sloužila jako radnice (uffizia znamená úřad).

Kam se ještě zatoulejte: Na Piazza del Duomo. Náměstí vévodí majestátní katedrála pokrytá nádhernými geometrickými obrazci, které šikovné ruce poskládaly z barevných kousků mramoru. Tuhle novou metodu si na katedrále otestoval slavný architekt Filippo Brunelleschi, než ji později s plnou nádherou zopakoval při stavbě chrámu svatého Petra v Římě a svatého Pavla v Londýně.


2. zastavení: Vinné vísky

Číše mimořádného moku můžete popíjet přímo na stráních kraje Chianti, kde se šťavnaté hrozny odrůdy San Giovese koupají ve slunečních paprscích a sbírají tak svou výraznou chuť i vůni lesních fialek. Region Chianti se rozprostírá mezi Sienou a Florencií. Pravé Chianti Classico září po rubínech a na vaše chuťové pohárky zaútočí spoustou tříslovin. Láhev poznáte podle emblému s černým kohoutem. Až dorazíte do starodávné Sieny, projděte se po náměstí del Campo, které připomíná obrácenou mušli a platí za nejmalebnější v celé Itálii. Dvakrát ročně tu při závodech řádí jezdci na neosedlaných koních a od šálků v přilehlých kavárnách je napjatě sledují diváci.

Tip: Zalistujte v Čapkových Italských listech. Možná zjistíte, že ho město očarovalo stejným kouzlem, jakým omámilo i vás. Na středověké uličky ze třináctého století se pak zadíváte novým pohledem.

Kam se ještě zatoulejte: Do náhorního městečka Monte Riggione, které pevně svírají ze všech stran staleté hradby. Dante Alighieri se jimi prý inspiroval, když potřeboval v Božské komedii popsat čtrnáct obrů střežících hlubiny pekla.


  6:00,  aktualizováno  31. března 2019 13:36