Starají se o děti, pracují, pečují o domácnost a... pijí. Víc, než jsou ochotné přiznat okolí i samy sobě. Alkohol potřebují, aby zvládly každodenní nekonečný kolotoč. Proč jsou pijící ženy epidemií dnešní doby?

Vypadá to, že alkoholičky se staly epidemií 21. století. Odborníci například upozorňují na to, že ženy ve středním věku v současné době pijí mnohem víc než kdykoli ­předtím. Podle výzkumu z roku 2012 je to poprvé v moderní historii, kdy matky „nasávají“ víc než jejich pubertální dcery. V poslední době se počet hospitalizovaných alkoholiček zvýšil pětkrát. V Česku je tři sta tisíc alkoholiků a celou třetinu z toho tvoří ženy. Připadá vám to šílené? Přesně tak to ale je. Stále více žen se v poslední době zamilovalo do flašky.Piju každý den


Alena má tři malé děti a problém s alkoholem. A moc dobře si uvědomuje, že obě tyto skutečnosti spolu souvisí. Sama sebe nekompromisně nazývá alkoholičkou. Ale hned dodává, že kultivovanou. Nikdy se nezpije do stavu, kdy by se sesunula pod stůl, nebyla schopná ­postarat se o děti nebo měla opilecká okna. Pije ale každý den a prakticky nepřetržitě. Bez problémů přiznává, že potřebuje ráno dvojku vína nebo panáka slivovice (v závislosti na tom, kolikrát ji děti za noc vzbudily) na rozjezd a v průběhu celého dne hladinku plynule udržuje. Ví o tom, že její pití skutečně nelze označit za průměrné, ale zároveň tvrdí, že bez alkoholu by už dávno skončila v Bohnicích. Věří, že až vystoupí z mateřského kolotoče a naskočí zpátky do práce, nebude mít problém s popíjením skončit.Šťastná idylka


Podle odborníků je Alena typickým příkladem nového fenoménu jednadvacátého století – totiž pijících matek na mateřské dovolené. Nejde o žádné ztroskotané zoufalkyně, které se horkotěžko protloukají životem, ani nenaplňují obecnou představu o alkoholičkách schovávajících láhve do prádelníku a válejících se zpitých do němoty na pohovce, zatímco kolem bezprizorně pobíhají jejich malí potomci. Jsou to ženy, které si přály mít děti a vroucně je milují, udržují domácnost v bezvadném chodu, vytvářejí svému manželovi dokonalé rodinné zázemí a vůbec zvládají všechno, co od matek může tradičně orientovaná společnost očekávat. A k tomu všemu ještě zvládnou vypadat šťastně a idylicky.

Jenže nejsou. Opustily slibně rozjetou kariéru, ze dne na den vyměnily společnost dospělých lidí a řešení intelektuálně náročných problémů za společnost nemluvněte. Jejich intelektuální aktivita se omezuje na rozhodnutí, zda umixovat příkrm z brokolice nebo cukety. Zpočátku jsou rády, že si mohou odpočinout od pracovního stresu, a na potkání všem vykládají, jak jsou šťastné, že nemusí vysedávat na pracovních poradách. Jenže postupem času zjistí, že mají zoufalý deficit „normální“ společnosti. Jediní dospělí, s nimiž se stýkají, jsou jen další matky, jejichž hlavním konverzačním námětem je genialita vlastních potomků. Časem pochopí, že pracovní stres pouze vyměnily za jiný druh psychického vypětí.Čtěte také: Vy a váš vztah k alkoholu: Jak poznáte, že máte problém?


  10:00,  aktualizováno  25. března 2019 18:53