Detektivní román UMRLČÍ CESTA spisovatele Petera Maye vychází jako audiokniha v podání herce Jiřího Dvořáka.

„Umrlčí cestu s předchozími audioknihami trilogie Lewis propojuje prostředí, ve kterém se odehrávají – skotský ,konec světa‘, ostrovy Vnějších Hebrid. Kraj, který je nesmírně nádherný, ale život tam je velmi drsný, obyvatelé jsou vystaveni permanentním rozmarům počasí a vzhledem k nízké hustotě osídlení také samotě. Shodou okolností jsem se do těch končin před pár lety zatoulala a odnesla jsem si odtamtud silný zážitek – je to imprese, v níž se mísí tajemno a chlad. Pokaždé mi při ní přeběhne mráz po zádech. A právě takové jsou i detektivky Petera Maye. Je skvělý vypravěč, který umí mistrně vystihnout atmosféru místa a promyšleně do ní zasadit neotřele vystavěný příběh,“ líčí Jitka Škápíková, kmenová režisérka vydavatelství OneHotBook.

A dodává: „Hlavním hrdinou tentokrát není Fin Macleod, ale muž, který hledá svou identitu. Po nehodě na moři ztratil paměť a snaží se zjistit, kdo je a proč se ocitl na tomto odlehlém a vrcholně nehostinném místě. V hereckém výrazu jsme se po celou dobu snažili udržet napětí, které vychází z toho, že si nic nepamatuje, a čím víc se mu střípky z minulosti spojují dohromady, tím většímu zoufalství propadá. Jako okrajová postava tu vystupuje i detektiv George Gunn, místní policista, kterého známe z trilogie, ale vše podstatné nechal autor na protagonistovi a také na jedné tajemné a odvážné dívce.“Na opuštěnou pláž na skotském ostrově Harris vyplaví moře muže v záchranné vestě. Je podchlazený a sotva dýchá. Neví, kdo je ani jak se zrovna sem dostal. Cítí však zlověstnou předtuchu, že se zapletl do něčeho temného, a jeho jediným vodítkem k minulosti je mapa tzv. Umrlčí cesty. Situace se zkomplikuje, když je na ostrůvku dvacet mil západně od Vnějších Hebrid ve staré kapli u majáku nalezeno ubité tělo. Muž bez paměti se rychle stává hlavním podezřelým z vraždy, kterou vyšetřuje detektiv George Gunn.

Audioknižní novinku čte opět herec Jiří Dvořák, „hlas“ trilogie Lewis, který se však s Peterem Mayem do Skotska vrátil už v samostatné audioknize Ostrov Entry. „Je to má v pořadí už pátá audiokniha od Petera Maye, takže se dá říct, že už ho docela znám a vím, co mě bude štvát a co mě bude bavit. Jeho příběhy čtu rád, protože se mi líbí jeho netradiční zápletky. Například v Umrlčí cestě se postupně ukáže, že jedním z podstatných témat jsou včely… Hlavně jde ale o zvláštní tajemství hlavního hrdiny, který se snaží zjistit, jestli někoho zabil, nebo ne, protože si nic nepamatuje. Postupně se vše odkrývá a má to docela překvapivý konec,“ popisuje interpret. A doplňuje: „Nejobtížnější jsou asi neustálé popisy přírody, jak se odráží slunce v moři, že pořád prší a hodně fouká vítr a všechno je neustále mokré – přičemž jedna taková věta se může roztáhnout až na čtvrt stránky. To je pro autora typické a posluchači mají tuhle výstižnou charakteristiku prostředí na jeho díle rádi, jen není lehké to číst tak, aby to nebyla nuda.“ V jedné z linií vyprávění je pak důležitou postavou také mladá dívka. „Karen je puberťačka, která prochází určitým vývojem, od období vzdoru až do doby, kdy si uvědomí základní hodnoty a řeší nejen otázky, co ji v životě zajímá, ale také to, kdo jsou její rodiče a jestli je její otec mrtvý nebo není,“ vysvětluje Jiří Dvořák.

Nahrávku v režii Jitky Škápíkové doprovází původní hudba, která prolíná motivy čerpající z tradiční skotské hudby s moderním pojetím, kdy se výrazná melodie flétny a tóny kláves spájí se syntetizátorovými plochami a celkový dojem tak navozuje působivou atmosféru ostrovů Vnějších Hebrid, které dokážou být kruté i úchvatné, opojné i pochmurné zároveň.

Audiokniha vychází jako mp3 ke stažení prostřednictvím digitálních distribucí za 329 Kč i jako CD mp3 za 349 Kč. Pouze na portálu Audiolibrix však mohou členové předplatitelského klubu koupit audioknihu jen za 199 Kč.

UKÁZKU Z AUDIOKNIHY si můžete poslechnout >> ZDE.

Přidejte se na OneHotBook Facebook, abyste nepropásli soutěže o pozoruhodné ceny ani novinky ze světa audioknih, literatury a čtení!

  5:41,  aktualizováno  26. března 2019 10:15