Neobávejte se chladného počasí. Běhat se dá i v zimě, stačí dodržovat pár praktických rad a bezpečně můžete vyběhnout i v mrazu. Je to zábavnější než ve fitku na páse!

1. Před během dřepujte


Mnoho lidí má obavu, že při běhu v zimě nastydne. Strach z nemoci je opodstatněný v případě špatného oblečení či nedostatečného procvičení.

„Rozcvičení je důležitá součást běhu. Už doma můžete udělat základní protažení a třeba i pár dřepů, které vás dobře rozehřejí. Vhodné je rozhýbat i páteř několika předklony a záklony,“ říká sportovní fyzioterapeut PhDr. Kryštof Kuba z Certifikované McKenzie kliniky a člen české výpravy na Zimních olympijských hrách v Koreji.

2. Správný zimní „outfit“


http://gty.im/160078281

Ani v zimě není třeba mít na sobě spousty vrstev funkčního prádla. Stačí dvě až tři vrstvy i na poměrně nízké teploty pod nulou.

Ideální je mít kvalitní tričko s dlouhým rukávem, které dobře přilne k tělu a bude odvádět vlhkost, navrch si vezměte funkční sportovní bundu, která pot absorbuje ale neprofoukne. Při chladnějších teplotách (okolo -5 stupňů) se vrstvy dají doplnit o mikinu. Důležité jsou také kvalitní ponožky, protože nohy v teple jsou základem.

3. Bezpečnost při náledí a ve tmě


Pokud je náledí, je samozřejmě lepší venkovní sporty vynechat, ale pokud se rozhodnete přeci jenom ke běhu, tak při něm dělejte kratší kroky. Budete mít větší stabilitu. Po setmění je pak na místě si vzít čelovku včetně blikačky, abyste lépe viděli a byli viděni. Rozhodně nikdy nevybíhejte bez reflexních prvků na oblečení třeba i během bílého dne.

4. Běh ve velkém mrazu


http://gty.im/137869018

Při hodně studeném vzduchu hrozí při hlubokém dýchání „popálení“ průdušek, a proto je dobré mít alespoň funkční šátek přes ústa.

A kdy je na běh již příliš zima? „Jedná se o velmi individuální záležitost. Důležitá je dobrá rozcvička a z teplotního komfortu přejít do zimy bez pocitu ztráty tepla – takto nejlépe zabráníme prostydnutí. Jakmile lidé pocítí při běhu prostydnutí nebo chlad na hrudníku, je nejvyšší čas se vrátit domů. Teploty pár stupňů pod nulou by měly být dobře zvládnutelné. Hlubší teploty nejsou překážkou, ale je nutné se dobře obléknout a rozcvičit,“ dodává PhDr. Kryštof Kuba.

5. Běh na sněhu může být nebezpečný


Běh po sněhu může být velice příjemný, ale zároveň je náročnější než po suchu. Tlumení běhu vrstvou sněhu je samozřejmě příjemné, ale volte raději ušlapanou nebo upravenou cestu. Předejdete uklouznutí i podvrtnutí nohy.

  15:00,  aktualizováno  31. března 14:03