„Peníze tu budou, ale my nebudeme.“ Nebo: „Kdo šetří, má za tři.“ Které přísloví se k vašemu životu hodí více?

1. Jak jste uměla v dětství hospodařit s kapesným?


A) Hned jsem skoro vše utratila a pak jsem o další peníze škemrala u babiček a dědečků, popřípadě si půjčovala od sourozenců. (1 bod)
B) Peníze jsem si rozdělila a snažila jsem se něco ušetřit. Ale také jsem si vždy udělala radost, ať už to byla návštěva cukrárny, kina nebo třeba nové tričko. (2 body)
C) Celé kapesné jsem si schovala. Utrácet jsem za nic nepotřebovala. Svačinu jsem dostala doma a oblečení mi také kupovali rodiče. Utrácet za to, co jsem nutně nepotřebovala, mi přišlo zbytečné. (3 body)

2. Půjčujete si peníze?


A) Peníze bych si nikdy nepůjčila, když na něco nemám, tak si to prostě nekoupím. (3 body)
B) Někdy se stane, že s výplatou prostě nevyjdu a něco si půjčit musím. Je to ale většinou v řádu stovek, alespoň na jídlo. Na dražší věci si dokážu našetřit za pár měsíců. (2 body)
C) Půjčuju si skoro pořád. Když v obchodě vidím něco hezkého, nedokážu si říci, že si to koupím až další měsíc, musím to mít hned. Když mi pak přijde výplata, zaplatím všechny nutné výdaje jako nájem a energie a také dluhy, které jsem předešlý měsíc udělala, a skoro nic mi nezbyde. (1 bod)

3. Když si chcete něco koupit (např. elektroniku, parfém, drahou kosmetiku…), srovnáváte, kolik to stojí v různých obchodech?


A) Záleží, jak nutně to potřebuji. Pokud je to neodkladné, zajdu do prvního obchodu a na peníze nehledím. Srovnávače cen mám ale jinak ráda. (2 body)
B) Ano, vždy srovnávám a porovnávám jednotlivé nabídky tak, abych vybrala tu nejlepší. Někdy je složité se v tom vyznat. (3 body)
C) Nikdy, mám své oblíbené obchody, kam chodím nakupovat a jestli to tam mají dražší nebo levnější než konkurence neřeším. (1 bod)

4. Hospodaříte s penězi tak, aby vám i vydělávaly?


A) Snažím se, ale ještě to není tak, jak bych si přestavovala. (2 body)
B) Ne, to jde? (1 bod)
C) Ano, mám penzijní spoření, abych se zajistila na důchod, měla jsem/mám také stavební spoření a pak se také snažím investovat do fondů. Mám osobního bankéře, který mi vždy poradí. (3 body)

5. Co pro vás znamenají peníze?


A) Zábavu a potěšení. (1 bod)
B) Jistotu, že zaplatím složenky a koupím si třeba i něco hezkého. (2 body)
C) Možnost, jak z jedné tisícovky udělat dvě, třeba díky investování, ale i jiným možnostem. (3 body)

6. Myslíte na to, co bude, až budete v důchodu?


A) Ano, proto mám penzijní spoření, které jsem si založila hned, jak jsem začala pracovat. Myslím/budu myslet také na své děti, kterým jsem penzijko založila/založím hned při narození. (3 body)
B) Zatím ne, chci si začít spořit tak od 40 let. (2 body)
C) No jasně, budu dostávat důchod, se kterým si snad vystačím. (1 bod)

7. Znáte výhody penzijního spoření?


A) Vím, že je tam nějaký státní příspěvek, ale podmínky neznám. (2 body)
B) Proč? Na co myslet na důchod, když v něm ještě nejsem? (1 bod)
C) Ano, například je zde pevně stanovený státní příspěvek, navíc mi na penzijko může přispívat i zaměstnavatel a pokud si spořím částku vyšší než 1100 Kč, mám nárok také na daňové úlevy. Když ale nastane okamžik, že budu potřebovat výši měsíčního příspěvku upravit, snížit nebo zvýšit, není to problém. Penzijko lze také založit i dítěti a to si pak může v 18 letech část naspořených peněz vybrat třeba na studium. (3 body)

8. Spoříte nebo budete spořit svým dětem?


A) Ano, hned od narození. Penzijní nebo/a stavební spoření jsou určitě příjemným startem. Navíc i prarodiče mohou dítěti na spořicí účet vkládat peníze. (3 body)
B) Ještě jsem o tom nepřemýšlela. Možná ano, možná ne. (2 body)
C) Ne, já si také nespořím. Zdá se mi to zbytečné. (1 bod)

Zajímají vás výsledky? Čtěte dál!


  16:32,  aktualizováno  25. března 2019 17:34