Také si večer ráda dáte skleničku prosecca nebo dvojku červeného? Psychiatři tento rituál nevidí rádi. Kolik takových večerů je „v normě“ a kdy je lepší dát si pozor?

Sklenička, s níž si občas ťuknete s kamarádkou nebo partnerem, jistě není to samé, jako když se v depresi ženete k regálům s alkoholem.

„V takové si­tuaci by člověk neměl stres a nepohodu zhoršovat alkoholem. Játra a mozek jsou pak pod vlivem v ještě větším stresu, jen si to člověk neuvědomuje,“ říká emeritní primář z bohnické psychiatrické léčebny, doktor Karel Nešpor.

Statistiky tvrdí, že větší sklony k pravidelnému pití alkoholu mají ženy mezi 36 až 55 lety, zejména ty v psychicky náročných profesích (zdravotní sestry, učitelky, lékařky).

Do popředí žebříčku závislých žen se čím dál častěji dostávají i ženy na mateřské dovolené a úspěšné manažerky.

Jenže jak poznat, že už jsme na hraně? „Obvykle těžko,“ podotýká primářka oddělení návykových nemocí a léčby závislostí Psychiatrické nemocnice v Havlíčkově Brodě, MUDr. Hana Houdková. „Ale obecně je dobré dát pozor na určité varovné signály. Např. zvyšování dávek alkoholu, situace, kdy své pití tajíme, udá­váme menší dávky vypitého alkoholu než ve skutečnosti... Když už dojde na to, že máme odvykací příznaky (kocovinu) a neuděláme své povinnosti, je čas na konzultaci s odborníkem.“

Kam pro pomoc?


„První možností je vždy svépomoc,“ doporučuje MUDr. Nešpor. „Z mého webu si lze stáhnout svépomocné materiály. Další možností jsou Anonymní alkoholici, kam není potřeba se objednávat, stačí přijít. Kromě toho jsou k dispozici ambu­lance pro léčbu závislostí. A je možné ­zavolat i na krizovou linku.“

Více se o tématu dočtete v aktuálním vydání Ženy a život, které je právě v prodeji. Jen za 35 Kč!


  19:00,  aktualizováno  31. března 14:13