Světová mezzosopranistka Markéta Cukrová, uznávaný jazzman Najponk, titulární varhanice Irena Chřibková a další umělci se už zanedlouho představí v rámci festivalu Bach for All v Praze. Nejznámější díla Johanna Sebastiana Bacha se už podruhé rozezní pražskými sakrálními stavbami. Klasická hudba se tak přiblíží široké veřejnosti v podobách, které neznáme.

„Bach for All není jen klasika. Uznávaný jazzman Najponk si vezme „do parády“ některé části Bachovy hudby a společně s Taresem Voloschukem a Markem Urbánkem ji předvede tak trochu jinak – v jazzových rytmech a ve stylu jazzové improvizace,“ říká ředitel festivalu Jakub Kubíček. Najponk je českou jazzovou stálicí posledních dvaceti let a za své sólové projekty i nejrůznější uskupení obdržel celou řadu významných hudebních cen. Na festivalu Bach for All se představí v akustickém triu, které hraje ve složení Najponk (piano), Taras Voloschuk (kontrabas) a Marek Urbánek (bicí) a prezentuje takzvaný Straight Ahead Jazz. „Pro tuto speciální příležitost poskládá Najponk trio svůj repertoár ze skladeb inspirovaných Bachem a barokní hudbou Bachových současníků i z jazzových standardů. Co a jak přesně budou pánové hrát, nebudou vědět do poslední chvíle ani oni sami. Takové je kouzlo jazzové improvizace. Nad tímto koncertem převzala záštitu společnost Mastercard, bez které by nebylo možné festival zorganizovat,“ dodává mluvčí festivalu, Zlata Jílková.Světová mezzosopranistka Markéta Cukrová zazpívá v Kostele Nejsvětějšího Salvátora v Praze, tedy ve čtvrtek 19. července od 19:30 hodin v doprovodu souboru Ensemble Tourbillon.

Festival Bach for All je mnohem víc než interpretace populárních Bachových děl a tak se pro letošní ročník rozhodnul do dramaturgie začlenit také unikátní projekt slovenského barokního souboru Il Cuore Barocco. Ten představuje vybrané kompozice z oficiálního katalogu skladeb Johanna Sebastiana Bacha, které ovšem on sám nikdy nesložil.„Unikátní hudební projekt vychází z historického omylu, který se v oficiálním Schmiederově katalogu Bachovy hudby objevuje. Slovenský soubor Il Cuore Barocco představí posluchačům v kostele Nejsvětějšího Salvátora dvě skladby, které jsou sice opatřeny oficiálními katalogovými čísly, ale doložitelně pocházejí z pera jiných skladatelů. Orchestrální suita g mol, BWV 1070 je s největší pravděpodobností zkomponována nejstarším Bachovým synem Wilhelmem Friedemannem. Kantáta Tilge, Höchster, meine Sünden BWV 1083 je pak pouze úpravou již existující skladby Giovanni Battisty Pergolesiho Stabat Mater,“ říká Jakub Kubíček a dodává, že návštěvníci festivalu Bach for All si tak mohou poslechnout i koncert Ireny Chřibkové, která zahraje na svatojakubské varhany. Ty jsou klenotem českých varhanních nástrojů a uchvacují velikostí, počtem rejstříků i čistě estetickou krásou.

Koncert proběhne 27. července v Bazilice svatého Jakuba v Praze. Poslední koncert festivalu Bach for All bude 28. července v  Kostele u Salvátora. Veškerý výtěžek z toho koncertu bude věnován nadaci Pink Bubble, která pomáhá mladým lidem postiženým rakovinou. „V rámci charitativního koncertu proběhne i dražba uměleckých děl z dílny designové sklářky Gordany Turuk. Její unikátní produkty má ve sbírce třeba anglická královna nebo Papež,“ dodává Zlata Jílková. Více informací o festivalu najdete na bachforall.cz

  14:32,  aktualizováno  26. března 2019 11:41