Co vám škodí

Ilustrační snímek

Když si ráno obujete správné boty a budete častěji jíst jako vegetariáni, zůstanete déle mladí. Jak je to možné?

Maso (skoro) denně

Pokud budete jíst pětkrát týdně jehněčí, hovězí nebo vepřové maso, výrazně si tím zkrátíte předpokládanou délku života. Přesně tato zarážející fakta vyplývají z výzkumu Harvardské univerzity v americkém Bostonu. Častá konzumace masa totiž výrazně přispívá k zanášení cév, a tím ke vzniku chorob, které se připisují stárnutí.

Slazené nápoje

Trvanlivost limonád se prodlužuje přidáváním umělých fosfátů (hromadně nazývaných éčka). Při jejich vyšším příjmu dochází ke ztrátě elasticity cév a úbytku kostní hmoty.

Mobilní telefon

Ilustrační snímek

Saháte hned po probuzení ze všeho nejdřív po telefonu? Tak to není dobře, vyvolává to totiž stresovou reakci, díky které buňky rychleji stárnou. Je to proto, že se hned soustředíte na stávající úkoly a problémy nového dne.

Tuk usazený na břiše

Břišní tuk je mimořádně nebezpečný. Napomáhá vzniku zánětů, které poškozují imunitní buňky. Redukce příjmu kalorií o třicet procent výrazně sníží opotřebení buněk.

Vysoké podpatky

Nosíte pořád boty s vysokými podpatky? Pak se nemůžete divit zánětům v nohách. A tahle zdánlivě neškodná reakce organismu může zvýšit riziko vzniku rakoviny, onemocnění srdce, cukrovky i „alzheimera“. Lepší je nosit podpatky maximálně pět centimetrů vysoké, ideálně o něco nižší.

Chemické látky

Nejrůznější čističe, také třeba barvy na vlasy, kadmium, olovo a pesticidy urychlují stárnutí buněk. Totéž platí pro vysoké znečistění vzduchu částečkami prachu nebo kouření. Ze vzduchu dokážou prach nebo cigaretový kouř odfiltrovat rostliny jako filodendron, lopatkovec a další. Ideální jsou dvě rostliny na devět čtverečních metrů obytné plochy.

Croissanty a housky

Croissanty můžete také namočit v čokoládě nebo posypat mandlemi

Dopřáváte si je každý den? Především potraviny bohaté na sacharidy nutí slinivku břišní, aby produkovala stále víc a víc inzulinu, a to až do úplného vyčerpání. Buňky produkující inzulin však příliš rychle stárnou a pak odumírají. Důsledkem toho může být i vznik diabetu.

Hormony

Jestliže má žena nízkou hladinu estrogenů, ženských pohlavních hormonů, působí podle jedné německé studie navenek až o deset let starší. V tomhle případě pomáhají sójové boby obsahující látky podobné hormonům. Ty můžou prakticky zbrzdit nepříznivý proces stárnutí. Doporučuje se proto konzumace dvou sklenic sójového mléka a k tomu ještě kelímek sójového jogurtu denně.