„Vím, kolik si můžu půjčit?“


Lidé mají sklon koupit si tu nejdražší nemovitost, na niž momentálně dosáhnou. Jenže to je velká chyba! Díky nízkým úrokovým sazbám vám teď v bance spočítají příjemně nízké měsíční splátky, takže si říkáte: „Klidně si můžu půjčit i víc.“ Jenže hypotéka je závazek na spousty let a časem může být všechno jinak!


„Především byste měla v době nízkých úrokových sazeb, ve které se právě nacházíme (průměrně méně než 2 %), počítat s tím, že sazby mohou za několik let vzrůst a vaše splátka se může významně navýšit – vždyť před osmi lety se průměrné sazby hypoték pohybovaly mezi 5 a 6 %,“ vysvětluje produktový manažer pro hypoteční úvěry Ondřej Šuchman z Komerční banky.


Zapojte také zdravý rozum. Když si v bance necháte spočítat, na jaký úvěr dosáhnete, dozvíte se maximální výši splátky, kterou si podle svých příjmů a výdajů můžete dovolit. To ovšem pořád neznamená, že ji vážně zvládnete platit! Jestli třeba o sobě víte, že utrácíte za jídlo nebo dvakrát ročně vyrážíte na drahou dovolenou a nechcete si to ani do budoucna odpírat, musíte tohle všechno do svých nákladů započítat.„Určitě nikde nic nedlužím?“


Když už máte vyhlídnutou nemovitost, napochodujte do své banky ještě před podpisem rezervační a kupní smlouvy a nechte si ještě jednou prověřit, jestli na úvěr skutečně dosáhnete. „Ideálně nechte banku nahlédnout do bankovních i nebankovních registrů, aby nenastala situace, kdy už je zaplacena rezervační záloha a vy zjistíte, že na potřebnou výši hypotéky nedosáhnete například kvůli tomu, že jste před dvěma lety zapomněla zaplatit účet za telefon a upomínky vám chodí na bývalou adresu,“ upozorňuje Ondřej Šuchman.


 Sama také můžete nahlédnout do registru dlužníků Solus (solus.cz) a zjistit, jestli v něm náhodou nemáte nějaký negativní záznam.


  11:00,  aktualizováno  25. března 2019 19:43