Lepek dokáže se zdravím pořádně zatočit. Mnoho lidí totiž nemá ponětí, že právě jim lepek škodí, a dál jedí bez obav jídlo, které jim ničí povrch střev. Plíživá katastrofa se tak nezadržitelně blíží. Zastavit řádění lepku se přitom dá tak snadno!

Nesnášenlivost lepku dává naší populaci opravdu zabrat. Bolesti hlavy, břicha, křeče, průjmy, ekzémy, únava a potíže s otěhotněním, to je jen několik z dlouhé řady příznaků, které na sobě můžete pociťovat, ale myslet si, že je to „normální“. Co když vám ale mezitím lepek ničí povrch střev a vy své tělo nijak nebráníte? O své nemoci celiakii dnes ví jen každý desátý nemocný!

Udělat jasno si můžete i sami, aniž byste museli ztrácet dlouhé minuty v čekárně u doktora. Kampaň Květen – měsíc bez lepku totiž pomáhá všem dosud neodhaleným celiakům a připravila pohodlný a rychlý online test, s jehož pomocí zjistíte mnohem víc o tom, jak na tom s lepkem vlastně jste. Dokonce se můžete i zdarma poradit s nutričními specialisty na telefonu, kteří vám se vším odborně poradí.A co když zjistíte, že opravdu patříte mezi celiaky, nebo vás trápí jiná forma nesnášenlivosti lepku? Pak vás čeká jediné stoprocentní řešení – bezlepková dieta. Tedy vyřazení všeho, co obsahuje pšeničnou, žitnou nebo ječnou mouku.

https://youtu.be/O0NXv9YMcrw

„Rozhodně není třeba se bát. Nebudu lhát, že se mi při diagnóze celiakie v očích nepromítly všechny maminčiny úžasné buchty a koláče, ale dnes se dá v bezlepkové variantě připravit v podstatě cokoli. Bez problému zvládnu upéct výborný bezlepkový chléb, kynuté knedlíky nebo velikonočního beránka. A rozdíl v chuti? Ten prostě nepoznáte,“ svěřuje se s vlastními zkušenostmi Monika Menky, autorka knihy Můj život bez lepku a blogu Celiaxmoni, kde se dělí o své bezlepkové recepty.S Monikou souhlasí i Jitka Dlabalová z pacientské organizace Sdružení pro bezlepkovou dietu: „Když se pacient dozví o přísné celoživotní bezlepkové dietě, tak má pocit, že se mu změnil svět. Zdá se mu, že lepek je všude, ale časem pochopí, že to není tak hrozné. Jen je potřeba se nad svým jídelníčkem zamyslet.“

Nenechte své tělo na holičkách a navštivte portál zitbezlepku.cz!

  11:16,  aktualizováno  26. března 2019 10:46