Poněkud složitější, ale krásnou technikou zdobení velikonočních vajec je vyvrtávání dírek do skořápek, zpravidla v kombinaci se zdobením voskem. Svou přezdívku získala takto zdobená vejce po madeirové výšivce, kterou připomínají.

Postup:


1. Připravte si vyfouknutá vajíčka. Před vrtáním je nechte dostatečně proschnout. Čerstvě vyfouknutá vajíčka častěji praskají.
2. Pokud nevěříte svému oku, nejprve si měkčí tužkou na vajíčko předkreslete, kde budete vrtat dírky.

3. Připravte si vrtáček (slabý cca 1 mm) a upněte jej do sklíčidla modelářské brusky. Použijte například modelářskou brusku Fieldmann FDMB 200171-E.


4. Vejce držte jemně v dlani, vrtáček přiložte kolmo k vejci, při vrtání netlačte. Takto vyvrtejte malou dírku a stejně pokračujte dalšími.


5. Pro zvětšení dírek nebo úpravu jejich tvaru použijte vrtací konusy z příslušenství mini brusky, případně řezací kotoučky k vyřezání úzkých tvarů, např. lístečků a proužků.


6. Po dokončení práce s bruskou z vyvrtaných dírek zpravidla nepěkně vykukují vnitřní blanky. Zbavíte se jich naložením vajíčka do Sava ředěného vodou (cca v poměru 1:1) na přibližně jednu hodinu.
7. Vajíčko důkladně propláchněte, nechte oschnout a poté domalujte voskem.


8. K malování se zpravidla používají rozpuštěné bílé, případně i barevné voskovky, ideálně české výroby. Pro nanášení vosku se osvědčilo použití špendlíku s kovovou hlavičkou zapíchnutého do dřevěné tyčky, případně tužky. Voskem lze obtáhnout okraje dírek i malovat.