Ve filmu Louskáček a čtyři říše se Klára – která se zoufale pokouší najít klíč, jenž by odemkl dárek od její zesnulé matky – vydává na pozoruhodnou pouť v paralelním světě. Ten je současně matoucí i překrásný, plný kouzelných zemí a výjimečných obyvatel – kteří se všichni zrodili díky fantazii týmu výtvarníků, techniků a návrhářů.

Je majestátný. Je kouzelný. Jsou v něm myšky. A Cukrová víla je zcela jednoznačně úžasná. Ale nejedná se o Louskáčka takového, jakého ho znáte.


Louskáček je již dlouho spojen s vánočními ozdobami, dřevěnou figurkou vojáka, tančícími květinami a malým děvčetem, trápeného malými chlupatými myškami. Původní příběh E. T. A. Hoffmana z roku 1816 Louskáček a myší král probudil fantazii čtenářů po celém světě a dal vzniknout pozoruhodným baletním adaptacím, které okouzlily celé generace diváků – a nyní je předlohou také výpravného filmového dobrodružství. „Jde o příběh, který se v průběhu dějin poměrně hodně měnil,“ říká Lasse Hallström, jeden z režisérů chystané celovečerní adaptace Louskáček a čtyři říše společnosti Disney. „Verze Alexandra Dumase nebyla tak strašidelná a později na jejím základě vznikl balet s hudbou Petra Iljiče Čajkovského – která mě osobně vždy velice fascinovala. Každé nastudování tohoto baletu je ojedinělé, podléhá vlivu představivosti těch, kteří na něm právě pracují. A my k tomu přistupujeme obdobně. Snažíme se celý příběh obohatit.“

Ukázku z filmu si můžete prohlédnout zde:

https://youtu.be/wALsJ3G1ca8
Ve snímku společnosti Disney Louskáček a čtyři říše se setkáváme s Klárou, inteligentní čtrnáctiletou dívkou, která se zajímá o vědu. Podle scenáristky Ashleigh Powell není Klára příliš spokojená s tím, kým je. „Připadá si tak trochu jako ryba na suchu,“ vysvětluje Powell. „Neodpovídá klasickému stereotypu dívky z viktoriánského období – nezajímají ji luxusní šaty ani podobné věci. Má spíše chlapeckou povahu. Baví ji tvořit a budovat a zjišťovat, jak věci fungují. V tomto ohledu se velice podobá svému kmotrovi Drosselmeyerovi, takže jsou to spřízněné duše.“
Klára se ale má problémy vyrovnat s nedávnou smrtí své matky. „Jedná se o první Vánoce, které její rodina stráví bez Marie,“ popisuje Powell. „A její matka pro Kláru a její sourozence zanechala vánoční dárky, které celý příběh uvedou do pohybu.“Více se dozvíte v novém filmu Walta Diesneye.

  18:57,  aktualizováno  26. března 2019 16:16