Komu by se v létě chtělo do posilovny? Využijte hezké počasí ke sportování na čerstvém vzduchu. Letní sporty nabízejí řadů benefitů, snadno díky nim zhubnete i naberete svaly.

1. Vyrýsujte postavu plaváním


http://gty.im/857415654

U vody se nemusíte jen opalovat. Dejte si na koupališti, v přehradě či jezeru pořádně do těla. Zaplavejte si a získejte díky tomu krásně vypracovanou postavu. „Při plavání se zapojují všechny svalové skupiny. Posilujete svaly zad, břicha, hýždí, hrudníku i nohou. Kromě toho posílíte i svaly na vnitřní straně stehen,“ říká hlavní trenérka fitness centra Contours pro ženy Mgr. Kateřina Hollerová. Nicméně neočekávejte od plavání, že zhubnete.

„Plavání není aktivita, která vám pomůže zbavit se podkožního tuku. Obvykle plaveme ve vodě, která je chladnější než teplota těla, takže organismus má tendenci uchovávat si tukové zásoby. Kromě toho je důležité správně jíst a to platí obecně u každého sportu. Budete-li mít špatně nastavený jídelníček, k vysněné postavě vám nepomůže žádný druh sportu,“ vysvětluje hlavní nutriční specialistka Světa zdraví Ing. Monika Bartolomějová.

Spálené kcal/60 min.: 350–700. Počet spálených kalorií u plavání se liší nejen podle tempa, ale třeba i stylu plavání (prsa, kraul, znak, motýlek). Velmi účinné je rychlé šlapání vody, u kterého můžete spálit až 710 kcal.2. Užijte si zábavu při plážovém volejbalu


http://gty.im/136598609

Skvělou příležitost, jak spálit kalorie a zároveň si užít zábavu a jako bonus se i opálit, nabízí plážový volejbal. „Plážový volejbal se hraje na nestabilním povrchu – písku, díky čemuž zapojujete do hry navíc plosky nohou, které se neustále musí přizpůsobovat nerovnému povrchu. I když vás zpočátku mohou po plážovém volejbalu bolet chodidla, je tento sport pro klenbu chodidel velmi zdravý a prospěšný,“ prozrazuje výhody plážového volejbalu Hollerová. A dodává: „Při plážovém volejbalu posilujete všechny hlavní svalové skupiny paží, nohou, hýždí, hrudníku a břicha. A protože písek tlumí otřesy způsobené dopady, tak je plážový volejbal mnohem šetrnější ke kloubům než ten klasický.“ Při pobytu na slunci, zvlášť při dlouhotrvající fyzické aktivitě, je však nutné dodržovat pitný režim. „V klidovém stavu tělo vyžaduje minimálně 1,5 l tekutiny denně, při vysoké fyzické zátěži se potřeba zavodňovat organismus radikálně zvyšuje. Dejte přednost neperlivé vlažné vodě před perlivou, která dráždí žaludeční stěny,“ doporučuje Bartolomějová.


Spálené kcal/60 min.: 500–7003. Trpíte nadváhou? Sedněte na kolo


http://gty.im/104378861

Cyklistika je výbornou variantou pro obézní nebo osoby s problémovými klouby. Je relativně levným, časově flexibilním a na rekreační úrovni nenáročným sportem, který nezatěžuje klouby a mohou se mu proto věnovat i obézní jedinci. Hollerová k tomu však dodává, že i když je cyklistika úžasný letní sport, tak od rekreační jízdy na kole nemůžete očekávat, že posílíte kompletně všechny svaly na těle a rapidně si zlepšíte kondici. „Při jízdě na kole nejvíce posílíte svaly na nohou, proto je vhodné cyklistiku kombinovat například s plaváním, při kterém posílíte svaly trupu a rukou,“ říká Hollerová.

Spálené kcal/60 min.: 300–800. Při jízdě na kole není až tak důležitá doba jízdy, jako spíše rychlost. Například při rychlosti 8 km/hod. spálíte přibližně 180 kcal. Pokud pojedete závodním tempem, můžete spálit až 1300 kcal za hodinu.4. Vyzkoušejte vodní lyžování


http://gty.im/200516090-001

Vodní lyže jsou lehce adrenalinový sport a dalo by se říct, že i poněkud náročný. Nicméně jakmile se na vodních lyžích naučíte stát, stanete se z nich závislost. „Při jízdě na vodních lyžích je důležité mít sílu v nohou i rukou, ale také umět ovládat střed těla – břicho a záda,“ vysvětluje Hollerová. Při prvních několika jízdách budete pravděpodobně spíše pod vodní hladinou než na ní, ale nic si z toho nedělejte. Bavte se, smějte se, snažte se a brzy se začnete zlepšovat. Odměnou vám pak bude nejen nevšední zážitek, ale i nemalý počet spálených kalorií a pevnější tělo.


Spálené kcal/60 min.: 4805. Zlepšete svou kondici při tenise


http://gty.im/187026281

Pro sportovní nadšence, kteří si chtějí zlepšit kondici, ale i pro cílené posílení svalů na rukou a nohou, je ideálním sportem tenis nebo třeba badminton, který si můžete zahrát během léta venku. Podle intenzity zátěže můžete při hodině tenisu spálit 350 až 570 kilokalorií. „Kromě toho si zlepšíte prostorovou orientaci, souhru oka a ruky, zrychlíte reakce, získáte více síly a zvětšíte svou rychlost,“ vyjmenovává plusy hraní tenisu Hollerová. „Tenis je vhodný sport také pro lepší flexibilitu kloubů a ocení ho i ti, kteří potřebují zlepšit kardiovaskulární zdraví,“ dodává Bartolomějová. V případě, že však trpíte nadváhou nebo máte problémy s klouby, není pro vás tento druh pohybu vhodný. Nicméně Bartolomějová má trochu jiný názor: „I když je tenis náročný sport a řadě lidí se nedoporučuje, mimo jiné pro jednostranné zatížení, tak pokud vás láká, jděte si za svým cílem. Například obezitu lze řešit tím, že upravíte jídelníček, zařadíte méně náročný pohyb a postupně se třeba propracujete až k tenisové raketě. Neztrácejte motivaci.“

Spálené kcal/60 min. tenis: 350–570


Spálené kcal/60 min. badminton: 350–5306. Posilujte s vlastní váhou


http://gty.im/664451600

Během léta můžete dělat spoustu věcí. Kromě výše popsaných aktivit doporučujeme kolečkové brusle (390 kcal/hod.) pro zpevnění zadečku. Můžete si zaskákat přes švihadlo (450 kcal/hod.), zahrát si frisbee (250 kcal/hod.), u moře doporučujeme šnorchlování (100 kcal/hod.), úžasným letním spalovačem je veslování (500–1220 kcal/hod.). Pokud rádi posilujete, vyzkoušejte místo zvedání činek v posilovně posilování s vlastní váhou. Využít k tomu můžete venkovní workoutová hřiště nebo si zatrénovat třeba v lesoparku. Fantazii se meze nekladou. V neposlední řadě doporučujeme běh nebo rychlou chůzi.


  8:00,  aktualizováno  26. března 2019 11:37