Kofein můžeme zařadit mezi nejoblíbenější drogu na planetě. Najdeme jej nejen v kávě, ale i v čaji, limonádách, energy drincích a také v kosmetice.

Jeden šálek kvalitní kávy dokáže z našeho těla dostat další příval energie a rozjasní naše smysly. Není se tedy čemu divit, že neustále stoupá poptávka po kvalitní kávě.


Znáte to, každý den musíte zvládnout tolik věcí. Postarat se o rodinu, partnera, sebe,chodit do práce a někdy také zajít s kamarádkou na skleničku, večer rychle obstarat domácnost, a když si jdete lehnout, říkáte si: „To je zase hodin“. Ráno vstáváte po pár hodinách spánku a první, na co pomyslíte, je voňavý šálek kávy. Při pití kofeinového nápoje už se vám hlavou honí, co musíte přes den zase stihnout. Je to věčný kolběh a káva vám pomáhá jej zvládat.Trocha historie


Za pravlast kávy je považována Etiopie (provincie Kaffa), kde dodnes můžete vidět divoce rostoucí kávovníky. O kávě panuje mnoho legend, nám se líbila tato: Povídá se, že účinky tmavočerných bobulek objevil arabský pastýř Kalim. Den co den se vydával pást kozy a večer se vracel unavený on i jeho kozy. Jednoho dne se kozy napásly na zeleném keři a najednou ožily.


Svůj zážitek vyprávěl opatovi nedalekého kláštera, kterého toto objevení neuvěřitelně zajímalo. Nechal natrhat plody i listy tohoto keře a dal je svařit do nápoje. Mniši ihned měli více energie a pracovali déle. Pražení kávy bylo objeveno mnohem později. Nepražená káva asi nechutnala nejlépe.


  5:00,  aktualizováno  25. března 2019 19:30