Známe zásadní triky, kterými zkrotíte obtížnou tchyni.

Vůbec nezáleží, jak úžasná, okouzlující nebo milá jste. Riziko, že nad vámi přítelova matka bůhvíproč ohrne nos, hrozí vždycky! Prostě jste vpadla do jejího teritoria. Ještě donedávna byla nejdůležitější ženou synova života ona a vy ji teď máte o výsadní post připravit?! S tímto zásahem se ne každá matka dokáže vyrovnat důstojně.


Pokud si tchyně zvyká na fakt, že ji syn kvůli vám odstavil na vedlejší kolej, třeba tak, že do vás alespoň neustále rýpe, shazuje vás, poučuje nebo vodí za ručičku, aby vás měla i se synáčkem pod kontrolou, chce to silné nervy – a dobrou strategii! I ta nejpříšernější tchyně se totiž dá zkrotit a vychovat podle vašich představ. 7?% z vás v anketě uvedlo, že jste s jeho matkou na kordy a nejraději byste jí zakroutily krkem. 18?% žen přiznalo, že mezi nimi a tchyní panuje napětí, takže se setkání s ní vyhýbají. A přitom možná úplně zbytečně! Čtěte rady, které vám pomůžou získat tchyni na svou stranu – jemně a jako po másle.Chyba: Zkoušíte se zalíbit

Správně: Ohraničte své území

Tak tady pozor! Přítel vám přiznal, že jeho máti je „trochu náladová.“ Taky ale moc dobře víte, jak má mámu rád, takže jste odhodlaná udělat vše, abyste se jí zalíbila. Třeba jí hodláte ve všem vyhovět a se zaťatými zuby snášet její vrtochy. Chyba! Jednak tudy cesta k jejímu srdci stejně nevede a jednak byste si na sebe akorát ušila bič, protože přemáhat se nevydržíte. Jeho bývalé možná zvolily stejnou strategii a tchyně si zvykla, že smí do všeho mluvit, že má kdykoliv přístup do bytu „mladých“, kteří tančí, jak ona píská. Takže sotva se pak sokyně pokusily její nadvládu omezit, tchyně nechápala, proč ta změna, a už byl oheň na střeše. Vy proto od začátku nastavte mantinely přesně tam, kde je chcete v budoucnu mít. Kdykoliv se jeho matka pokusí zasahovat do věcí, do nichž jí podle vás nic není, dejte jí to najevo. Samozřejmě slušně! Nikdy na ni nezvyšujte hlas a zrušte ironii. „Jasně ale vymezte, co ve vaší domácnosti smí a co už ne,“ radí psycholožka Petra Bartlová z pražského terapeutického a rozvojového ateliéru.„Pokud tchyně neslyší na klidné vyjednávání, nebojte se ostřejšího přístupu. Někteří lidé prostě potřebují jasně ukázat, kde je jejich místo.“ Stále ale platí, že si nepomůžete křikem, ale snášením argumentů a navrhováním náhradních řešení. Vynucuje si, abyste k ní v sobotu zašli na oběd? Povězte, že tenhle termín se vám nehodí, a bez sáhodlouhého vysvětlování návštěvu odmítněte. Dodejte však, kdy jindy máte čas, a klidně ji na oběd pozvěte k vám. Postupujte přitom důsledně a nedělejte výjimky, jinak by nechápala, proč jí jednou něco prošlo a jindy totéž vadí. „Je možné, že bude i nadále dělat problémy, ale časem si uvědomí, že jestliže nechce ztratit syna, musí své chování změnit,“ ujišťuje psycholožka.


  7:00,  aktualizováno  31. března 2019 13:38