Mnohokrát vás v životě podržela, ale teď by pomoc potřebovala ona. Návod, jak zkoušku přátelství ustát, zná Veronika Kyčera.

Nedávno jsem se při pročítání mailů přistihla, že zprávu od své dlouholeté kamarádky otevírám s obavami. V poslední době pro mě totiž měla jen samé špatné novinky. Nemocná maminka, hádky s přítelem, nejistota v práci. Pomalu mi docházejí slova účasti i povzbuzení. Že na ni myslím, držím jí palce a přeju jí, aby se věci zase srovnaly, to jsem jí psala už mnohokrát. I mně samotné ty fráze přestávají znít upřímně.


Jenže co odepsat? Jak pomoct, když bydlí daleko a vídáme se párkrát do roka? Mrzelo by mě, kdyby nás její trable nakonec odcizily, zažily jsme toho spolu opravdu hodně. Jenže přesně to se často stává. Dokud se s kamarádkou vezete životem na podobné vlně úspěchu (nebo neúspěchu), hodně vás toho spojuje. Pokud se vám oběma daří, můžete bezstarostně vymýšlet a podnikat společné akce, které vaše přátelství stmelují.


Když pak pro změnu prožíváte těžší období, máte se komu svěřovat. Kamarádka má pochopení, sama si prochází něčím podobným. Jakmile si ale jedna začne plnit sny, zatímco druhá jde z problému do problému, může mezi vámi nenápadně vyrůst zeď. I mezi nejlepší kamarádky se totiž brzy může vkrást závist. Dá se ohrožené přátelství zachránit?


Naslouchat a opečovávat

Pro přátelství platí totéž co pro partnerský vztah. Těžké situace, které s kamarádkou zvládnete, vaše pouto posílí, prohloubí a utuží. Určitě chcete, aby trápení vaší přítelkyně co nejdřív pominulo, rychle se oklepala a všechno se vrátilo do starých bezstarostných kolejí. Místo toho vám ale družka brečí do telefonu, a když ji vytáhnete na kafe, zdrceně vám vypráví o svém rozchodu, pokažených přijímacích zkouškách či marné snaze otěhotnět.


  6:00,  aktualizováno  25. března 2019 21:34