Jakou máte šanci zplodit dítě, v pořádku ho donosit a bez problémů porodit ve 20, 30 a 40 letech? V kterém věku je v průměru plodnost českých žen na nejvyšším bodě a kdy naopak prudce klesá??

Věk do 20 let


Vaše tělo a hormony: První menstruace přichází mezi 11. a 14. rokem života. Až do 20 let je ženský cyklus povětšinou nepravidelný. V pořád­ku je, pokud se pohybuje někde mezi 28. a 31. dnem cyklu. Váš organismus z gynekologického hlediska stále ještě není zcela zralý. Dotvářejí se sekundární pohlavní znaky a zbytňují reprodukční orgány. Hormony, které jsou důležité pro plodnost (tedy estrogen a FSH, tj. hormon, který uvolňuje vajíčka z vaječníků), sice s blížící se dvacítkou začínají být pomalu v normě, ale vaječníky nepracují ještě tak, jak by měly, a hlavně děloha ještě není připravená.

Plodnost, průběh těhotenství a porod


Otěhotnění je možné. Ovšem spojení podvěsku mozkového (odkud se vysílá hormon FSH) a vaječníků, takzvaná hypofýzo-ovariální osa, ještě většinou nefunguje dostatečně. Tedy pravděpodobnost otěhotnění není tak vysoká. Pokud k tomu přece jen dojde, můžete mít v těhotenství problémy. Těhotenství bývá rizikové, je tu vysoké riziko potratů – a rodit můžete, zvláště do 18 let, spíše císařským řezem. To vše hodně záleží na fyzických a genetických předpokladech. Problémy budou mít především velmi štíhlé dívky. Příroda to tak zařídila. Zkrátka, dovolí otěhotnět jen ženám, které budou mít dostatečné (a správné) množství tuku v těle, aby dokázaly v dřívějších těžkých podmínkách ony i dítě v jejich těle přežít.

  12:00,  aktualizováno  25. března 2019 22:21
Témata: děloha