Řešíte těžkou rodinnou či manželskou krizi? Chybí vám styl, nebo patříte k chronickým dietářům? Módní trend říká – obraťte se na kouče. Může vám opravdu pomoci? A co od něj čekat nemůžete?

Lidé mají pocit, že kouč je vlastně psycholog, kolikrát vlastně ani nevědí, jaký je mezi nimi rozdíl,“ říká Zorka Rossmannová, která se již léta zabývá vztahovým a rodinným koučováním. V čem tedy spočívá? Přestože kouč může být zároveň vystudovaný psycholog, který si dodělával specializaci na koučink, nebo naopak, rozdíl je v přístupu ke klientům. „Zatímco psycholog může klientům radit a vyjadřovat svůj názor, pro kouče je to přísně zapovězeno. Musí se od případu oprostit a nenechat se do něj vtáhnout,“ říká Rossmannová.K rozklíčování problému tedy kouč dochází kladením otázek, kterými se snaží klienta naučit, aby se na záležitost podíval z více perspektiv včetně pohledu těch, které považuje za viníky. Postupně dochází k řešení, ke kterému by dospěl i sám, ale za dlouhou dobu. A nebo nikdy, protože jeho názor blokuje jeden a týž pohled na věc. „Je potřeba, aby otevřel nejen mysl, ale i srdce,“ podotýká koučka. Přestože by se lidé raději obrátili na kouče než na psychologa, za jehož návštěvu se stydí, překážkou jsou často finance. Zdá se vám kouč příliš drahý? Pak věřte, že ani jeho vzdělání není zrovna levnou záležitostí. Jenom základní kurzy a tréninky každého zájemce o tuto profesi přijdou na 100 až 200 tisíc. Některé výcviky přitom probíhají jenom v zahraničí a trvají i několik dnů v kuse. První osobní setkání s koučem však většinou probíhá zdarma. Na co všechno si ho můžete najmout?


Partnerský a rodinný kouč

Ať už řešíte nevěru, špatnou komunikaci s partnerem, rozvod či problémy s tchyní, můžete se obrátit na vztahového, partnerského nebo rodinného kouče. Podle profesionálů, kteří v této oblasti působí, řeší 90 % klientů právě problémy v partnerských vztazích. O možnosti rodinného koučování většina lidí ještě stále neví, přesto i tady se můžete obrátit o pomoc s mezigeneračními problémy v rodině nebo stmelením rozhádaných rodinných příslušníků. Nemůžete se dívat na svou ženu, která se dvacet let nestýká se svou matkou? Kouč vám může pomoci najít cestu k lepší komunikaci i vztahům. Rozdílem mezi koučem a psychologem je jeho dostupnost. Zajímejte se, zda kouč operuje i prostřednictvím e-mailu, telefonu či Skypu. „Já například koučuji prostřednictvím Skypu a do večerních hodin mi mohou klienti také volat. Do čtvrt hodiny neúčtuji nic. K nadstandardu patří i e-mailová komunikace,“ popisuje koučka Zorka Rossmannová.

Kolik vás to bude stát? V Praze počítejte s cenou od 1 000 Kč za sezení v délce 60 až 90 minut.

Kolik sezení je potřeba? Záleží na složitosti případu, ale někdy můžete k řešení dojít už během jednoho sezení. V průměru jsou potřeba tři sezení, maximálně pak deset.

Kdo všechno musí sezení absolvovat? Při partnerském koučinku je lepší, když jsou přítomni oba z páru. Sezení ale může probíhat i s jedním členem rodiny.


  7:00,  aktualizováno  25. března 2019 21:17