Na naše zdraví má vzduch obrovský vliv, přesto ho pořád tak nějak ignorujeme. Proč nám připadá důležitější to, co jíme a pijeme, a jak si můžeme vytvořit zdravé ovzduší u sebe doma?

Tématu znečištěného vzduchu a jeho vlivu na lidské zdraví se věnuje celá řada klinických studií. Podle dětské lékařky MUDr. Marty Šimůnkové je jasně prokázáno, že nám znečištěný vzduch škodí, přesto tomu většina lidí stále nevěnuje potřebnou pozornost. Čím to? „Účinky smogu jsou viditelné až po delší době. Pokud tedy večer v ložnici zřetelně cítíte, že soused opět zatopil nějakým nevhodným materiálem, může vám to být nepříjemné, ale bezprostřední zdravotní problém vám to nezpůsobí. A tak to prostě necháte být,“ popisuje MUDr. Marta Šimůnková. Problém je, že vaše tělo si každý litr vdechnutého znečištěného vzduchu dobře pamatuje a napáchané škody postupně sčítá. Výsledek? „Z krátkodobého hlediska akutní dýchací potíže – poškození sliznic smogem vede ke chronickému zánětu, poškození buněk a nadměrné tvorbě hlenu. Z dlouhodobého hlediska nám pak hrozí vyšší riziko infarktu, mozkové mrtvice, astma nebo obecně kratší doba dožití,“ upřesňuje MUDr. Zuzana Vančíková, CSc., dětská alergoložka, imunoložka a pneumoložka ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Externí obrázek

Vzduch si dokážeme znečistit i sami
Bylo by naivní si myslet, že se nás smog za okny netýká. Naopak zhruba 70 % škodlivin zvenku se přirozenou ventilací dostane i do bytů a domů, a navíc si ještě doma znečišťujeme vzduch sami. „Třeba tím, že vaříme ve špatně odvětrávané kuchyni, kouříme nebo si pořídíme domácího mazlíčka,“ vysvětluje RNDr. Jan Hovorka, Ph.D., vedoucí Laboratoře pro studium kvality ovzduší při Karlově univerzitě. Nebo tím, že sami topíme nevhodným materiálem, máme nedostatečně vysokou teplotu topeniště nebo nekvalitní kouřovod. Pokud navíc ležíte doma s nachlazením, vaše dýchací cesty jsou oslabené a znečištěný vzduch jim ubližuje ještě intenzivněji. Zároveň tím, že kašlete, kýcháte nebo jen dýcháte, uvolňujete do vzduchu v místnosti také viry a bakterie, které následně mohou nakazit ostatní členy domácnosti.

Externí obrázek

Odstranit škodliviny je snadné
Ze vzduchu v místnosti ale můžete odstranit až 99,9 % škodlivin, a to s pomocí kvalitní čističky vzduchu v kombinaci s pravidelným větráním. Čistička vzduchu Philips Dual Scan AC3858/50 dokáže díky několikastupňové filtraci bezpečně odfiltrovat částice smogu ve chvíli, kdy vám za okny zatopí soused, odstranit celou škálu bakterií a virů včetně viru chřipky H1N1, které může v místnosti šířit nemocný člen rodiny, a zbavit vzduch veškerých běžných alergenů i škodlivých plynů. Její účinnost v boji proti smogovým částicím potvrdila i měření akreditované laboratoře na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy a účinnost v záchytu alergenů zase otestovala přední světová organizace zabývající se výzkumem alergií ECARF. Čistička Philips Dual Scan navíc neprodukuje nezdravý ozón, nabízí i extra tichý noční režim a její dva senzory hlídají vzduch v místnost 1000krát za vteřinu. Dvacetimetrovou ložnici pak čistička vyčistí během 6 minut.

Externí obrázek

Díky čističce vzduchu budete mít jistotu, že doma dýcháte vždy zdravě. Čističku Philips Dual Scan navíc můžete propojit s aplikací Clean Home+ a ovládat ji na dálku, nebo mít odkudkoliv přehled o kvalitě vzduchu doma.

Více zjistíte na www.philips.cz/dualscan.

  14:54