Jak říkají milovníci běhání, neexistuje špatné počasí, existuje jen špatně oblečený běžec. Mají pravdu a neplatí to pouze pro běh, ale i pro veškeré ostatní venkovní aktivity, které se dají provozovat i za nepříznivých podmínek. Takže také cyklisti, lyžaři, turisté, bruslaři, ale i pejskaři – zbystřete a přečtěte si naše tipy, jak si vybrat to správné oblečení.

Lepší několik tenčích vrstev než jedna tlustá


Pro udržení příjemného komfortu při venkovních aktivitách je potřeba vhodné oblečení kombinovat do několika vrstev. Každá vrstva má svou důležitou roli a vzniká tak skvěle fungující systém.

Jdeme přímo na tělo – spodní vrstva zajistí sucho a teplo


První vrstva (zvaná též základní či vrstva funkčního prádla, termoprádla) se obléká přímo na tělo. Patří sem triko a spodky všech délek, dále ponožky a nezbytné doplňky, jakými jsou tenké čepice, kukly a rukavice. Nahrazuje tak klasické spodní prádlo, které by při zvýšené fyzické aktivitě nesplnilo svůj úkol – odvést pot a vlhkost směrem ven a zajistit stabilní teplotu těla. Funkční prádlo se dnes vyrábí ze syntetiky s příměsí elastických vláken nebo z vlny, případně existuje i v kombinaci. Vlněné termoprádlo je obzvlášť vhodné na zimu – hřeje, i když je vlhké. Navíc díky zvláštní struktuře vlněného vlákna má samočistící efekt, takže prádlo nemusíte tak často prát, stačí ho jen nechat „vyvětrat”. Dobré je vybírat prádlo s plochými švy, které nebudou pokožku při pohybu dřít a způsobovat otlaky.


Střední vrstva izoluje


Druhá vrstva (termoizolační) chrání tělo před vnějším chladem a zároveň odvádí vlhkost z první vrstvy směrem vzhůru do třetí vrstvy. I zde máte na výběr mikiny z umělých vláken (obecně nejznámější pod označením „flíska”) či z přírodní vlny. V posledních letech zažívá druhá vrstva obrovský rozvoj, když se uplatňuje zejména jemná vlna merino v nejrůznějších úpletech pro konkrétní aktivity. Vlna ovcí merino je oproti klasické ovčí vlně mnohem lehčí, jemnější a příjemnější na tělo.

Svrchní vrstva chrání před vnějšími vlivy


Svrchní, třetí, vrstva odvádí vlhkost z předchozích dvou vrstev ven. Zároveň je však odolná vůči povětrnostním podmínkám v závislosti na aktivitě a okolním podmínkám. Obecně lze říci, že je třeba ochránit tělo větru a vodě odolnou bundou/kalhotami. Se snižující se teplotou okolního prostředí je dobré přidat zateplovací vrstvu (lehká péřovka nebo syntetickým vláknem vyplněná bunda). Pro náročné aerobní aktivity (skialp, běh, cyklistika) se hodí tenčí izolační bundy. Naopak pro méně náročné aerobní aktivity (sjezdové lyžování, turistika, procházky) je vhodnější tlustší péřovka či „vaťák”.


Syntetika versus vlna


Nemůžete se rozhodnout, zda si pořídit termoprádlo ze syntetiky, vlny nebo kombinované? Každý materiál má svá pro a proti. Rozhodněte se hlavně podle typu aktivity, na kterou budete dané oblečení nejčastěji využívat a v jakých podmínkách, a samozřejmě také podle osobního rozpočtu. Funkční oblečení se dnes šije z umělých vláken (polypropylen, polyester či polyamid), jejichž výchozí surovinou je ropa. Toto oblečení je vhodné zejména pro rychlý odvod potu (při běhu, bruslení na lyžích apod.) Dále se termoprádlo vyrábí z přírodních materiálů, mezi nimiž je nyní naprostou jedničkou merino vlna. „Funkční vlastnosti merino vlny jsou opravdu široké. Vlněná vlákna výborně absorbují vlhkost, poskytují ochranu proti UV záření, díky obsahu keratinu, který brání životu bakterií a virů, vlněné oblečení ani po dlouhém nošení nezapáchá. V porovnání s funkčním oblečením ze syntetiky také efektivněji hospodaří s teplem, hodí se tedy do chladnějších podmínek,” uvádí Tomáš Uglaj ze společnosti NorskaModa. „V neposlední řadě se na trhu objevuje oblečení, které skvěle kombinuje vlastnosti syntetických i přírodních vláken současně,” dodává Uglaj.