Skype, Facebook a chatování – komunikovat se světem nebylo nikdy jednodušší. Díky internetu můžeme sedět doma na židli a být v kontaktu s člověkem na druhé straně planety. A to všechno teď a tady, jednoduše online.

Jenže jako má každá mince dvě strany, tak i online svět vám sice umožní a usnadní mnohé, ale také v něm číhají nebezpečí, o kterých možná ani nevíte. Jste si vždy jistí, že ten, s kým si chatujete, je skutečně TEN, kdo si myslíte?


Být neustále online je dnes už zcela normální a mladá generace si bez připojení v podstatě nedokáže představit život. Komunikovat najednou s několika lidmi z různých částí republiky, Evropy nebo dokonce celého světa, není vůbec žádným problémem. Mnoho z nás si však neuvědomuje, že i když sedíme doma u počítače nebo s  telefonem v ruce, nese to jistá rizika. Znáte je?Hranice se posouvají, hrozby jsou blíž dětem i dospělým


Kolik lidí ví, kdy máte narozeniny, co vás baví, s kým jste byli včera na večeři nebo kam jste chodili do školy a s kým se kamarádíte? Před 10 lety to věděl jen ten, kdo s vámi tyto chvíle sdílel a kdo vám byl skutečně blízký. Dnes se to díky sociálním sítím může dozvědět téměř každý, a pokud i vy patříte k těm, co postují na Facebook, Instagram či Twitter vše, pak vězte, že Velký Bratr se dívá. „Denně na svůj profil nahraju tak deset fotek a napíšu okolo pěti svých postřehů, komentáře a ‚lajky‘ ani nepočítám. Díky členství ve fanouškovských skupinách jsem se seznámil s mnoha zajímavými lidmi. Ale je pravda, že nemám přehled o tom, kdo mě sleduje,“ říká sedmnáctiletý student Martin.


Potkat nové, zajímavé lidi se stejnými koníčky je sice hezké, ale ne každý má čisté úmysly. Všechny informace, které o sobě na svém profilu zveřejníme, se dají velmi snadno zneužít. Čím více toho prozradíme, tím lepší obrázek si o nás každý může udělat. „Již dlouho neplatí, že hlavním rizikem na internetu je pro děti pouze kyberšikana. Je potřeba neustále myslet na to, že anonymní prostředí internetu má za následek posunutí hranic toho, co vnímáme jako bezpečné. I dospělí mají totiž potíž rozlišit, že rizika nehrozí pouze v reálném světě, při komunikaci tváří v tvář, a často v online světě naletí podvodníkům,“ upozorňuje Peter Porubský, vedoucí Linky bezpečí.


  7:21,  aktualizováno  25. března 2019 19:29