10 praktických rad pro maminky novorozených dvojčat.

Moji sousedku Míšu, maminku dvojčat, dokáže naštvat, když jí do kočáru nakukují zvědavé sousedky a křičí: ‚Jéééééééé dvojčatááá...!‘ Ale já bych to nechtěla, já bych je nezvládla, to musí být hrozné.“

„Taky bys to zvládla, babo, zvlášť kdybys na ně čekala tak dlouho jako já,“ říká si v duchu Míša, unavená maminka dvou vymodlených pokladů, která podobné řeči slýchá obden. Ptala jsem se, co jí při péči o děti nejvíc pomohlo, a prý to byly praktické rady její kamarádky, také matky dvojčátek. Pokud podobnou kamarádku nemáte, tady je pár užitečných tipů přímo od Míši.

Lze dvojčata kojit?


Možná vám to hned nepůjde, ale přesto věřte, že dvě miminka najednou kojit lze. Dokáže to spousta jiných matek, tak proč by to nešlo zrovna vám? Nemějte strach, budete mít dost mléka pro oba. Vždyť kojení je věcí nabídky a poptávky a čím víc mléka děti vypijí, tím více se ho vytvoří. Dvě děti znamenají dvakrát větší stimulaci prsu než jedno, takže se samozřejmě tvoří dvakrát tolik mléka. Jeho tvorba se však může snížit únavou, nesprávným stravováním a stresem. Proto si zorganizujte všechno tak, abyste se těmto potížím vyhnula.

Kojit zvlášť, nebo společně?


Dvojčátka kojte obě najednou, ušetří to váš čas a navíc (četla jsem to v jedné chytré knížce), společné kojení dětí výrazně podporuje tvorbu mléka. Ze začátku můžete děti u prsů střídat. Tím se laktace dobře rozběhne, hlavně v případě, kdy jedno dítě saje lépe než druhé. Větší savec totiž může pomoci rozkojit i druhé prso. Později je lepší, když má každé miminko svůj prs. V něm se totiž tvorba mléka přizpůsobí potřebám konkrétního dítěte, a to nejen množstvím, ale i složením mléka.

  15:00,  aktualizováno  25. března 2019 17:49