Jestliže vybíráte trampolínu, ať už pro své ratolesti nebo i pro vás samotné, pak není divu, že se v záplavě trampolín na trhu dost možná ztrácíte. Všechny vypadají na první pohled podobně, avšak při bližším prozkoumání se až diametrálně liší. Udělali jsme průzkum za vás a zjistili jsme, jaké parametry by měla splňovat ideální trampolína a jak ji vybrat.

Velikost, tvar a nosnost


Na velikost trampolíny se zaměřte až poté, co zvážíte své prostorové možnosti. Pokud si pořizujete trampolínu do bytu, postačí vám menší trampolína s průměrem okolo 1 metru, k níž si případně můžete dokoupit i madla, pokud na ní plánujete cvičit. Velmi oblíbenými jsou pak zahradní trampolíny o průměru 305 cm, které se díky své měkkosti skvěle hodí pro děti. Nejčastěji se u trampolín setkáte s kulatým tvarem, narazit ovšem můžete i na obdélníkové trampolíny.

Nosnost trampolíny
Zahradní trampolíny standardně unesou až 150 kg, některé trampolíny ovšem slibují nosnost až 180 kg, což lze považovat za nadstandard. Maximální nosnost by u trampolíny měl výrobce vždy uvádět.

Ochranné prvky a bezpečnost


Když vybíráte trampolínu, zajímá vás především bezpečnost. Jak ale poznáte, že je trampolína opravdu bezpečná? V první řadě to odhadnete z materiálů. Základem venkovní trampolíny by měla být konstrukce z vysoce odolné oceli, skákací plocha z pevného neabrazivního materiálu odolná proti UV záření a odolná ochranná síť. Tvrzení, že trampolína splňuje nejpřísnější normy EU, nestačí. Požadujte konkrétní certifikace deklarující například normu ČSN EN 71-14 +A1 nebo zkoušku TÜV Nord.

Materiál a konstrukce


Ochranné rukávy na síť i ochranný lem kolem skákací plochy by neměly být jen z pytloviny, ale potažené PVC, jinak se vám po chvíli rozpadnou. Stejně tak si všimněte, že lepší trampolíny mívají ochranné sítě pevně obtažené kolem skákací plochy a rovněž potažené PVC.

Nohy trampolíny
Pokud si vybíráte trampolínu online, nejde vždy dobře odhadnout stavbu a materiál konstrukce, nicméně právě od ní se odvíjí to, jak je trampolína bezpečná, a jaké skákání vám umožní. Z důvodu lepší stability zvolte trampolínu s nohama ve tvaru písmene W nebo U, nikoliv tu, která má nohy jako samostatné tyče.

Pružiny
Jestliže už vám v životě pár trampolín pod nohama prošlo, nemohlo vám uniknout, že na každé trampolíně se skáče jinak. Některá pruží lépe, některá hůře, z velké části závisí na počtu pružin, kterými trampolína disponuje. Čím méně pružin trampolína má, tím lépe pruží. Trampolíny o průměru 3 metry zpravidla mívají kolem 50-60 pružin, přičemž už 54 pružin by mělo k zábavnému skákání stačit.

Příslušenství


Součástí balení trampolíny bývá většinou ochranná síť a potřebné nářadí k sestavení trampolíny. Z dalšího příslušenství se vám k venkovní trampolíně budou hodit schůdky a rovněž krycí plachta. U prodejce také doporučujeme ověřit si kompatibilnost náhradních dílů ke trampolíně.

Cena


Než se pro vybranou trampolínu rozhodnete, udělej si menší online průzkum, při němž zjistíte, zda byste trampolínu nesehnali od jiného prodejce levněji. Kvalitní menší trampolíny vhodné do interiérů se pohybují v cenové relaci mezi 1000 - 2000 Kč, zahradní trampolíny s průměrem okolo 300 cm pak mezi 4000 - 5000 Kč.

Určitě se vyplatí poohlédnout se také po trampolínách v akci, které nyní seženete u firmy Hawaj. Trampolíny Hawaj splňují nejnovější výše zmíněné normy EU a a jejich kvalitní konstrukce vám umožní maximálně bezpečné a zábavné skákání.

  8:39,  aktualizováno  26. března 2019 11:41