Domácí práce jsou zdlouhavé a nevděčné. Právě proto se snažíme co nejvíce ušetřit tolik potřebný čas. Mezi nejnepříjemnější činnosti patří bezesporu vysávání interiéru. V současné době je k dispozici obrovské množství různých vysavačů v klasické nebo centrální podobě. Výbornou volbou jsou ovšem také robotické vysavače.

Jedná se prakticky o modely, které se vyznačují automatickou činností. Za určitý časový okamžik si dokážou poradit s podlahou v jakékoli místnosti. Uvažujete-li o nákupu nového modelu, jste na správné adrese. V následujících řádcích se totiž zaměříme na hlavní aspekty této nelehké volby. Přece jenom se na trhu nachází obrovské množství modelů a vybrat ten správný nemusí být vůbec jednoduché.

Tvar vysavače a typ navigace


Hned na počátku je třeba si uvědomit, že robotické vysavače nedokážou plnohodnotně nahradit standardní. Hodí se především pro průběžný úklid rovných hladkých ploch. Optimální jsou hlavně podlahy typu linolea, marmolea, vinylu apod. Jako první si vyberte tvar konkrétního vysavače. Nejčastěji se setkáváme s diskovitými variacemi, nicméně najít lze i takzvaný D-tvar. Nesmírně důležitá je i přítomnost navigace. Stoprocentně se podívejte, zdali je navigací konkrétní model vybaven. Automaticky se navigační systémy do robotických vysavačů nevkládají. Provedení bez navigace je samozřejmě levnější a dokáže většinou pokrýt jenom 70 % podlahové plochy. Tím pádem není vysavač tak efektivní, jak by bylo zapotřebí. Co se týká technologie navigace, nejčastěji se používají GPS, lasery anebo kamery. Prostor vysavač efektivně vysaje až z 98 %. Obecně platí pravidlo spočívající v tom, že čím větší prostor potřebujete vysát, tím by měl být systém řízení vysavače inteligentnější.

Druh a kapacita baterie


Přítomnost nekvalitní baterie je velkým mínusem některých levných modelů vysavačů. Prozradil to už nejeden test robotických vysavačů. Aktuálně se do robotických vysavačů vkládají dva druhy baterií, a to Ni-Mh a Li-on. Prvně jmenované se vyplatí nebrat, jelikož disponují nepříjemným paměťovým efektem. Tím, že se nabíjí nevybitá baterie, dochází k posupnému snižování její kapacity. Li-on jsou v toto ohledu úplně jiné, nicméně neměly by se vybít na úplné minimum. Určitě si ověřte celkovou kapacitu baterie, právě ona jednoznačně ovlivní to, kolik plochy dokáže robotických vysavač vysát.

Objem nádoby na prach


Určitě nechcete neustále vysypávat nádobu na prach. U některých robotických vysavačů je opravdu malá. Pokud máte doma nějaké domácí mazlíčky, určitě přivítáte, když bude objem nádoby vyšší. Výrobci objem samozřejmě uvádějí. Mimo jiné si lze přečíst také něco o tom, kolik plochy dokáže vysavač na jeden zátah vyčistit.

Druh filtrace


Jestliže disponuje vysavač kvalitní filtrací, je jeho účinnost maximální a vy budete s úklidem spokojení. Standardně se u robotických vysavačů setkáváme s dvoustupňovým systémem filtrování. První stupeň tvoří vstupní filtr nacházející se v prostoru mezi samotným motorem přístroje a nádobou. Z drtivé většiny bývá takovýto filtr vyroben z molitanu. Výstupní filtry jsou poněkud odlišné a může se jednat buď o varianty z tkaniny, nebo HEPA filtry. U těch volte modely 12 a 13, které jsou velmi účinné.

Nezapomeňte na příslušenství a moderní funkce


Stoprocentně myslete i na některé důležité funkce, mezi které patří kupříkladu automatické vracení se vysavače do dokovací stanice. Zapomenout nemůžeme ani na indikátor stavu naplnění nádoby. U vybavení se zaměřte na několik důležitých věcí, jako jsou druhy kartáčů, přítomnost virtuální zdi pro ohraničení působení přístroje při práci. Alergikové by se měli soustředit na přítomnost UV lampy podílející se na zničení bakterií.

Chcete-li vybrat robotický vysavač vysoké kvality za rozumné peníze, určitě se podívejte na Testkvality.cz, kde si zjistíte další potřebné informace.

  11:32,  aktualizováno  26. března 2019 11:44