Úlevná koupel je docela věda a alchymie, přitom nemusí být jen relaxační, ale může mít i zdravotní účinky. Sprchovat se je sice praktické a levnější, to ovšem neznamená, že si koupel nemůžete dopřát kdykoli, když na to máte náladu.
Vždyť to tak dělávali lidé už ve starověkém Římě. Movitější obyvatelé si stavěli lázně přímo ve svých domech a vychutnávali si koupele v pohodlí a soukromí. Ti chudší navštěvovali veřejné lázně, jejichž výstavbu podporovali samotní císaři, jimž díky tomu rostla obliba u veřejnosti.
Pro Římany byla koupel součástí každodenního života, nejen kvůli hygieně nebo osvěžení, ale postupně se stala společenskou událostí. Domlouvaly se tu obchody, investice, svatby, vzpoury i zrady. Samotný rituál koupání je také součástí mnoha náboženství, kde byl a mnohdy stále je pokládaný za očistný proces.
Pěna, sůl, bylinky
Oblíbenými doplňky koupelové procedury jsou samozřejmě i nejrůznější přísady, od bylinek přes oleje po voňavé pěny a soli. Mají blahodárný vliv na pokožku, tělo i vaše smysly. Záleží na tom, co od koupele očekáváte: relax, oproštění se od únavy, ba dokonce od bolesti, zpříjemnění, odpočinek nebo uklidnění.
Koupání v číslech
|
Lázeň má nejen relaxační efekt, ale také pomáhá se zdravotními obtížemi. V teplé vodě se uvolní namáhané svaly, které přetěžujete v zaměstnání, povolí krční páteř a odplavuje se stresové napětí. Pokud se do vody navíc přidá koupelová sůl, můžete vyzrát na některá tělesná trápení.
Zdravotní koupelové soli mají vyšší intenzitu vůně než ty klasické a ucítíte z nich především bylinky, jako je eukalyptus proti nachlazení nebo jasmín pro celkové uvolnění.
Další koupelové koncentráty fungují jako wellness doplněk, pomůžou s bolavými svaly, klouby či namoženými zády, odplaví napětí z věčného stresu.
Ideální teplota vody se pohybuje mezi sedmatřiceti až čtyřiceti stupni. Někdo to rád horké, jinému postačí vlažnější lázeň. Teplá voda roztahuje póry, zmírňuje bolesti zad i jiných částí těla a pára z ní zažene první příznaky nachlazení.
Stejně tak s ní lze řešit problém s nespavostí, zabírá totiž jako přírodní sedativum, které odblokuje stres a ukolébá vás ke spánku. Optimální délka lebedění ve vaně by měla být kolem patnácti až dvaceti minut, záleží na teplotě vody.
Zklidnění těla i duše
Vzpomínky a emoceCo se vlastně děje, když si přivoníte k levanduli nebo růži? Chemický signál se změní na elektrický a složitým procesem neuronového kmitání dojde přes různé části mozku až do sídla vašich emocí a vzpomínek. V tom okamžiku si začínáte uvědomovat vůni a přidělovat jí význam. Zážitek, který vyvolala, ovlivňuje změnu vaší nálady. |
Pro lázeň, pokud si ji chcete užít a vytěžit z ní všechny benefity, byste si měli vyhradit čas, nespěchat, nenechat se rušit. Není vhodné brát si do koupelny telefon, který může rozptylovat pozornost od relaxace. Své naopak udělají zapálené svíčky, tlumené světlo, které uleví i namáhaným očím, a třeba příjemná hudba. Taková pauza jen pro sebe dokáže rozptýlit chmury, navodit vnitřní mír v hektické době a má pozitivní dopad na zdraví.
Pokud si ten čas nenajdete, stejně dobře funguje horká, dlouhá sprcha spolu s voňavými mýdly či svěžími gely. Podstatné je věnovat sobě samým chvilku klidu, kterou si určitě zasloužíte.
Proč nám voní štrúdl nebo letní deštík. Vydejte se za tajemstvím vůní![]() |