7 tipů jak řešit různé problémové situace, které mohou vzniknout při psaní úloh.

Blíží se Vánoce, a tak není času nazbyt. Jenže i v předvánočním čase je potřeba se učit. Naše rady vám ušetří čas, který byste strávili dohadováním se s dítětem, a pomohou vám najít správné řešení.


Já to neumím, úkol je moc těžký

Nejdříve byste měli s potomkem projít pokyny, abyste se ujistili, že jim rozumí. Přitom ho však nezapomeňte povzbudit, ať úkol udělá sám. Další možností je, že dítě, které si stěžuje na obtížnost úlohy, touží po pozornosti rodiče. Ani to není neobvyklé. V tom případě byste ho však neměli přesvědčovat, že úkol není příliš těžký. Raději mu dejte najevo, že ho chápete. Můžete mu vyprávět třeba situaci ze svého dětství, kdy i pro vás byla nějaká školní látka těžká. Při hledání řešení se nezapomeňte dítěte zeptat, co si myslí, že by mohlo pomoci. Třeba sedmiletý syn mojí kamarádky se nedokázal naučit číst. Když se ho matka zeptala, co by mu podle jeho názoru pomohlo, navrhl, že bude číst komiksy pro děti. Rodiče s tím souhlasili a nechali na něm, ať si nějaký vybere. O několik měsíců později četba patřila mezi jeho nejoblíbenější činnosti.


Teď ne, udělám to potom

Kvůli této větě se rodiče s dětmi dokáží dohadovat celý večer. Navíc když se domácí úkoly nechají na ‚potom‘, často se udělají rychle a ledabyle. Řešení spočívá v tom, že budete trvat na vyhrazeném čase. Pokud má dítě sklon práci odkládat, je třeba toto pravidlo prosazovat co nejdůsledněji. Velmi také pomáhá, když se potomkovi, jakmile nastal čas pro úkoly, pozastaví jeho oblíbené činnosti. Třeba telefonování, videohry, sledování televize nebo návštěvy kamarádů.


Pomoz mi s tím

Do určité míry by měli rodiče dětem s úkoly pomáhat. Pomoc by se však měla omezit na to, že dítěti pomůžeme pochopit pokyny. Pak ho povzbudíme, aby práci dokončilo samostatně. Tím mu vlastně sdělíme, že je schopné udělat si své domácí úkoly samo. Úlohu mu pak vždy zkontrolujeme. Pokud v ní najdete chyby, můžete třeba říct: Máš tam tři chyby, přijdeš na to, které to jsou? V žádném případě nedělejte úkol za dítě. Tím mu jen dáte najevo, že není schopné udělat práci bez vás.


  8:00,  aktualizováno  25. března 2019 22:07