Stresujících faktorů je mnoho. Vrásky nadělá starost o děti, problémy v partnerském vztahu, nutnost každý měsíc vydělat na splátku hypotéky a leckdy i zaměstnání samotné.
O to víc je třeba se umět zastavit a zhodnotit, v jakém rozpoložení se nacházíte a co lze udělat pro to, abyste se cítili lépe, jinak stres může napáchat lecjakou neplechu.
Dopad na tělo i duši
Odborníci rozlišují stres krátkodobý a dlouhodobý. Zatímco ten prvně zmíněný může být užitečným pomocníkem při překonávání nepříjemných situací, jeho setrvalé působení už způsobuje závažné problémy.
Ve hře je řada psychosomatických obtíží, jako jsou zažívací, dýchací a kožní komplikace, bolesti na hrudi, oslabená imunita či poruchy spánku.
Časté ale bývají i potíže psychického rázu v podobě úzkosti a deprese. To už jsou pádné důvody k tomu učinit maximum, aby vás neovládl, nemyslíte...
Správný čas na změnu
Ale jak se s ním tedy vyrovnat? Vždy záleží na míře a závažnosti. Prvním krokem je zjištění spouštěčů stresu a práce s nimi, případně osvojení účinných technik, které vám pomohou nastalou situaci zvládnout. Pokud si přijdete permanentně pod tlakem, je na místě změna životního stylu.
Důležité je především trio v podobě spánkového režimu, dostatečného pohybu a pestrého jídelníčku. Chronický stres je vhodné řešit ve spolupráci s odborníkem, ať už psychologem, psychiatrem či psychoterapeutem.
Bylinky, vitaminy a minerály
Pro období zvýšeného stresu lze doporučit například ženšen korejský, známý adaptogen, který tělu pomáhá překonat napětí a únavu. K tomu podporuje mozkovou aktivitu, zvyšuje bdělost a koncentraci.
Dalším užitečným stabilizátorem v náročnějších životních situacích je ginkgo biloba, který přispívá k vyšší mentální výkonnosti, povzbuzuje paměť a navozuje duševní pohodu.
Klíčový je také příjem magnézia a vitaminu B6. Zatímco hořčík je potřebný k udržování zdravých svalů, kostí a zubů, v kombinaci s vitaminem B6 dodává energii a zmírňuje stavy únavy a vyčerpání.
Starší lidé by měli sáhnout po doplňcích stravy na podporu psychických funkcí, díky kterým mohou být schopni stres snadněji překonávat.
Co vám ještě může pomoci?1. Mazlíčci: Studie psychologů potvrdily, že majitelé nejrůznějších čtyřnohých kamarádů jsou v běžném životě šťastnější a stresu odolávají lépe než lidé, co domácí mazlíčky nemají. Takže alespoň jeden pejsek, kočička či morčátko do každé rodiny! 2. Nákupy: Podle texaských lékařů vás může zavalit přílivem radosti i zkoušení nového oblečení, povzbudí totiž produkci hormonu štěstí dopaminu. Má to ale háček. Až vyjdete z obchodu ven, zase stejně rychle vyprchá. 3. Alkohol: Pokud si dáte skleničku denně, skutečně se napětí zbavíte. Větší náklonnost k vínu nebo pivu ale způsobí pravý opak. Takže když alkohol, tak s mírou. 4. Sport: V průběhu fyzické aktivity se váš mozek soustředí především na pohybové procesy, což vede k automatickému poklesu hladiny stresu. 5. Relaxace: Nejlepší způsob, jak bojovat se stresem a snižovat jeho intenzitu, je vyhledávat činnosti, které vám umožní cítit se uvolněněji. Mezi ty patří například masáže, relaxace a meditace. |