Víte, že na jednoho obyvatele Evropy připadá ročně 96 až 115 kg vyhozeného jídla? Z výsledků studií vyplývá, že se každý rok vyhodí zhruba třetina až polovina vyprodukovaných potravin, a to je opravdu zarážející číslo.
Plýtvání má navíc negativní dopad na planetu, ale i vaši peněženku, přitom ho snadno můžete omezit. Například tím, že budete nakupovat jen kvalitní potraviny, které vám dlouho vydrží.
Nakupovací taktika
|
Do zásoby kupte nedozrálé
Exotické ovoce se zpravidla dováží nedozrálé, aby přečkalo cestu, a většinou vám doma po pár dnech při pokojové teplotě „dojde“, například banány, ananas nebo avokádo. Naopak to dozrálé se rychleji kazí.
Pokud ho tedy nechcete jíst hned, nekupujte ho. Částečně vám doma dozrají i tvrdá rajčata, broskve, švestky či meruňky. Totéž ale nečekejte od paprik, lilku nebo bobulového ovoce, snězte ho co nejdřív.
Jak nakupovat mouku?
Udělejte si zkoušku čichem, neměli byste cítit žádné další nežádoucí pachy, pouze takzvané moučné aroma. Mouka s oblibou přejímá vůně ostatních potravin, proto dbejte na správné uskladnění.
Praktickou nápovědou vám v tom může být i její barva. Pšeničné mají bílý odstín s nažloutlým nádechem, tmavé mouky jsou spíše žlutošedé, celozrnné mívají hnědavý nebo načervenalý tón, žitné jsou zase šedobílé se zelenomodrým odstínem. Chuť by měla být moučná, rozhodně ne hořká, nakyslá (z vlhkého obilí) či dokonce s cizí pachutí. Mouku si doma prosejte, snadno se může stát, že přehlédnete moučného červa, kterého vám sítko zachytí.
Vybírejte i podle velikosti
V obchodech sahejte spíše po menších kusech, bývají totiž chutnější a šťavnatější. Platí to zejména o lilku, cuketě, řepě či kedlubně, případně bramborách.
Víte, že..... Češi nejčastěji nakupují potraviny v supermarketu (98 %), v menších obchodech (91 %) č i specializovaných prodejnách (řeznictví, pekařství (83 %)? |
Balenému se spíše vyhýbejte
Zvlášť pozorně kontrolujte balené ovoce a zeleninu. Obal totiž zamezuje přístupu vzduchu a takové plody se často zapařují, brzy měknou, vodnatí a vydrží méně než ty nebalené. Když už je koupíte, doma je ihned vybalte. Na druhou stranu, u salátů a bylinek perforovaný obal pomůže déle udržet správnou vlhkost a u okurek zpomaluje „gumovatění“.
Pro bio jděte na farmářský trh
Největší výhoda bio ovoce a zeleniny je v tom, že ekologičtí farmáři prodávají jak výstavní kousky, tak i ty vzhledově méně atraktivní, a to opět vede k menší míře plýtvání. Navíc nejsou ošetřované pesticidy a uměle hnojené, takže je můžete spotřebovat celé, včetně slupek. Dále jsou pěstované tradičními způsoby, a chutnají tedy přesně tak, jak mají. Bio ovoce a zelenina se proto určitě vyplatí, zajděte si pro ně ale raději na farmářský trh.
Řiďte se po hmatu i nosem
Dobré citrusy poznáte podle váhy: čím těžší, tím šťavnatější. Obecně by při jemném stisknutí mělo ovoce klást odpor. Zelenina, jako je třeba cibule, brambory a česnek, by naopak měla být na omak dokonale pevná a tvrdá. Nebojte se k plodům přičichnout, jejich typická vůně vypovídá o zralosti a plné chuti. Nejvíce je to patrné například u melounu nebo rajčat.