Asi vás nepotěšíme, ale odborníci prozradili, jak často máte měnit své ložní prádlo.

Nejprve si uvědomte, že na vašem povlečení se ukládá velké množství potu, špíny, sexuálních výměšků, odumřelých kožních buněk… Expertka na ložní prádlo Mary Marlowe dokonce tvrdí, že pokud máte na těle ránu či oděrku, spaním ve špinavém povlečení si můžete způsobit infekci.

Proč povlečení prát?


Čím déle spíte v jednom povlečení, tím hlouběji se špína a pot dostane. Poslední průzkum říká, že většina lidí mění povlečení jednou měsíčně. Když si spočítáte, kolik potu a odumřelých kožních buněk se za tu dobu dostane do vašich peřin, je to docela neuvěřitelné.

Jak často prát?


Doporučuje se měnit povlečení jednou týdně a prát jej na 60 stupňů, aby se zničily všechny škodlivé bakterie. Ideální je sušit na přímém slunci, což je ve městě trochu nadlidský výkon. Ničení bakterií dokončíte žehlením, nejlépe na nejvyšší výkon vaší žehličky.

Máte naklepávat peřiny?


Ne! Peřiny se nemají zastlat hned po probuzení. V noci vypotíte až půl litru tekutin, takže je vaše peřina ráno teplá a vlhká, což je ideální prostředí pro množení roztočů. Správně se o svou postel starají děti, ráno peřinu odkopou a jdou. Odborníci tvrdí, že máte v ložnici ráno vyvětrat a peřiny ustlat až několik hodin po větrání.

Mají se peřiny větrat venku?


Jistě si za hezkého počasí říkáte, že dáte vyvětrat peřiny a polštáře. Ale pozor, teplé a vlhké počasí je opět ideální pro množení roztočů. Peřiny větrejte v zimě, kdy venku svítí sluníčko a teplota je okolo bodu mrazu.

  15:00,  aktualizováno  26. března 2019 10:35