Máte strach, že vaše ratolest není na sociální síti v bezpečí? Pokud ji budete brát s nadhledem, bude i vaše dítě spokojené. Je důležité nebrat si nic osobně a kontrolovat vlastní obsah.

Přirozenou lidskou vlastností je dělat ze sebe lepšího člověka před zraky ostatních. Bohužel doba pokročila a už to neděláme pouze v kruhu svých kamarádů, ale před zraky dalších lidí, kteří se navzájem ovlivňují.

Komunikujte spolu


Je důležité všechny hrozby s dítětem otevřeně probrat a činit tak opakovaně. Je třeba mu vysvětlit, co všechno se mu může stát, pokud bude příliš důvěřivé. Vysvětlete mu, jak snadné je vydávat se ve virtuálním světě za někoho jiného i jaké důsledky by to mohlo mít. Podstatné je také vymezovat jasné hranice a naprosto přesně říct, co se s ostatními nesdílí. Stejně jako některé věci neukazujeme každému na ulici, neděláme to ani na internetu.

Bude vás zajímat: Staňte se hvězdou Instagramu


Soukromý či veřejný profil


Základní nastavení spočívá v tom, je-li profil otevřený (veřejný) či uzamčený (soukromý). Soukromý profil znamená, že veškeré příspěvky uvidí pouze ti, u kterých potvrdíte, že vás mohou na Instagramu sledovat. Ostatní uvidí jen existující profil.

Dávejte pozor na to, co sdílíte


Při sdílení fotografií je třeba věnovat zvýšenou pozornost tomu, co přesně sdílíte. Týká se to hlavně otevřených profilů. Uživatelé často kromě fotografií sdílejí i informace o poloze, kde byly pořízeny. Ostražitost uživatelů na Instagramu bývá ještě o něco nižší než na Facebooku a může se snadno stát, že naprosto cizí člověk z vašeho instagramového účtu zjistí, kde a kdy se pohybujete, co tam děláte, jaké je vybavení vaší domácnosti apod.

Závist


Největším rizikem Instagramu jsou jeho aspekty působení na lidskou psychiku. Zejména psychologický fenomén pojmenovaný ještě v dobách, kdy Instagram neexistoval – facebooková závist, který byl objeven experimentem na univerzitě v Kodani. Výzkumu se účastnilo 1905 lidí. Fenomén způsobuje, že velká část uživatelů sociálních sítí se po jejich užívání cítí výrazně hůř než předtím. Může za to hlavně mylný předpoklad, že fotografie zachycují realitu, spojenou s potřebou srovnávat svůj život s představou o životech jiných, jež je založená právě na pečlivě odladěných fotografiích.

  17:00,  aktualizováno  26. března 2019 11:27