I když tzv. nordic walking spatřil světlo světa teprve před pár lety, rychle se zařadil mezi nejoblíbenější celoroční sporty. Není totiž fyzicky ani finančně náročný, prospívá zdraví a navíc je zábavný.

„Když u nás tenhle sport ještě nebyl tolik známý, musel jsem si občas vyslechnout nejapné poznámky typu: kde jsem nechal lyže…,“ vzpomíná na dřevní doby nordic walkingu Vít Hruška, specialista na outdoorové vybavení z portálu 4camping.cz.


Takzvanou severskou chůzi ale každopádně považuje i v současnosti za jednu z nejsnadněji přístupných a velmi prospěšných sportovních aktivit, která se dá provozovat téměř kdekoli a kdykoli. „Líbí se mi, že se při nordic walkingu zapojuje celé tělo včetně horních končetin a zádového svalstva a mohou se jí věnovat lidé každého věku.“Rozhýbejte ztuhlou páteř


To potvrzují i fyzioterapeuti, kteří nordic walking uznávají jako přirozený způsob pohybu, při kterém se zapojuje až 95 % všech svalů těla. „Pokud se nordic walking provádí technicky správně, je možné při protažení zadní ruky krásně rotovat hrudní páteř. Je velmi prospěšné, pokud dokážeme povolit ramena a šíji i ztuhlá místa na břiše a užívat si pohyb s lehkostí,“ vysvětluje fyzioterapeut Tomáš Rychnovský z pražského Centra fyzioterapie TR.

Chcete-li si tedy být jisti, že chodíte s hůlkami skutečně správně, bude nejlepší domluvit si hodinu s instruktorem. Ten vám ukáže správný postoj, upozorní na případné chyby a poradí i s výběrem hůlek, aby chůze s nimi splnila svůj účel a prospěla vašemu zdraví, fyzické kondici i duševní pohodě.Jak hůlky vybrat?„Nákup holí si předem dobře rozmyslete. Především se nenechte zmást nabídkou trekových holí – ty jsou určené do horského terénu, ale pro kondiční chůzi pro zdraví se nehodí. Hole vhodné na nordic walking mají tzv. rukavičku, tedy širší tvarované poutko, které navléknete na ruku a upevníte suchým zipem. Ohlídejte si i hroty – ty by měly být ostré,“ radí Vít Hruška. 


Důležitá je i délka holí – tu spočítáte snadno: výšku své postavy v cm vynásobíte hodnotou 0,68. Měříte-li například 170 cm, potřebujete hole o délce cca 116 cm. Praktičtější jsou teleskopické hůlky, které si můžete nastavit na požadovanou délku.


Na výběr jsou i různé druhy materiálů. „Pokud se chcete nordic walkingu věnovat pravidelně, investujte do karbonu nebo hliníku. Důležité je, aby hole byly lehké, pevné a pružné. Nápadně levným hůlkám se ale raději vyhněte – pro vaši orientaci – ceny těch kvalitních začínají na 800 Kč,“ dodává Vít Hruška.  15:00,  aktualizováno  25. března 2019 18:27