Rozchodnice, lišejník, sléz - že by vás ani nenapadlo zalít je vodou a pochutnat si na nich? Děláte chybu! Šup s nimi do hrnku, jen tak předejdete podzimnímu nachlazení!

Než léčit následky, samozřejmě je lepší se rýmě, kašli a nachlazení vyhnout. Jak na to, poradí specialistka na bylinnou léčbu Jana Ranušová.Které bylinky pomůžou v prevenci?

„Ideální je kombinace rostlin, které podporují regeneraci organismu, doporučuju lišejník, rozchodnici a Echinaceu. Lišejník chrání sliznice a je vhodný při zánětech v dutině ústní, horních cestách dýchacích i v trávicím traktu. Jeho odhleňující účinek je ideální v kombinaci se slézem. Nevýhodou lišejníku je jeho hořká chuť. Rozchodnice velice dobře působí při přepracovanosti a únavě, chrání tělo před infekcí a zmenšuje otoky po infekci. Obranyschopnost posiluje Echinacea, která umí podpořit aktivitu bílých krvinek a je vhodná při chřipkových epidemiích."A které doporučujete k léčbě nachlazení a podobných podimních neduhů?

„Ve vašem čaji by neměla chybět lípa, heřmánek, sléz, mateřídouška, tymián, máta, bez a šalvěj. Obsahují silice a slizové látky, které pročišťují sliznice, usnadňují vykašlávání a odhleňování. Dnes se tyto byliny často kombinují ještě s dalšími druhy, aby byl pozitivní dopad na vaše zdraví co nejkomplexnější. Regeneraci organismu podpoří kopřiva, lišejník a rozchodnice. Imunitu obzvláště v podzimních dnech zase posílí rakytník, šípková růže, ale i česnek nebo třapatka. Vhodnou kombinaci všech těchto bylin nabízí například Cemio Včelka. Ta je navíc obohacená o včelí pyl, který zvyšuje odolnost organismu."


  16:00,  aktualizováno  25. března 2019 19:33