Zumba stále ještě plní sály, ale brzy možná bude všechno jinak. Představujeme vám pět cvičení, která mají podle odborníků potenciál stát se tahákem evropských tělocvičen.


Macumba


Taneční formy cvičení mají v posledních pár letech úspěch, a tak ho tvůrci trendů logicky předpovídají i Macumbě. Energická lekce kombinující tanec a fitness pochází od italského tanečníka Maxe Imperoliho, který se inspiroval u prvků salsy a reggeatonu. Naučíte se ale něco i z dalších latinskoamerických tanců jako samba, jive nebo bachata. Cvičit budete buď klasicky v sále, nebo existují i hodiny Macumba Splash, v rámci kterých si zatancujete ve vodě. Trénink ve vodě zlepšuje koordinaci a rovnováhu, stimuluje oběhový systém a zpevňuje pokožku. Plus spálíte až 800 kalorií.Welldance


Welldance je další průsečík mezi světem fitness a tancem, který má původ v Itálii. „Welldance je ideální pro začátečníky, kteří nikdy neabsolvovali žádné taneční hodiny,“ říká Karel Jarušek z České komory fitness. Lekce navržené dvěma italskými tanečníky a fitness instruktorem kombinují opakující se série jednoduchých a moderních tanečních prvků zejména z jazzu, hiphopu a se cviky zaměřenými na koordinaci, pružnost a sílu. Hodiny Welldance jsou strukturované tak, aby je mohly cvičit děti, dospělí i senioři. Největší výhoda lekcí je v tom, že pečlivě dodržují postupné zvyšování zátěže i technické obtížnosti, takže nedochází k přetrénování, demotivaci, protože vám kroky a sestavy nejdou a tělo spaluje tuky místo cukrů.


Obrovským plusem je pak fakt, že cvičení je prostě zábavné. To se týká nejen Welldance, ale i dalších hodin. „Tanečně laděné hodiny jsou tak populární, protože jsou skutečně pro každého, ne jenom pro profesionální tanečníky nebo sportovní nadšence,“ říká Jana Havrdová z Českého svazu aerobiku a fitness FISAF.cz a pokračuje: „Kombinace aerobního pohybu, který má v sobě prvky posilování, je nejefektivnější jak na spalování tuků, tak pro formování postavy. Navíc taneční lekce skvěle působí na psychiku, protože pomáhají zlepšit náladu, snížit stres a získat nové přátele.“Country Fitness  


Aerobik v kombinaci s tancem na country hudbu a s kovbojským kloboukem na hlavě. Člověk by čekal, že tohle cvičení se narodilo v Texasu nebo Tennessee ve Spojených státech, ale i jeho domovinou je Itálie, která je hlavním dodavatelem trendů skupinových lekcí pro celou Evropu. Proč právě Itálie? „V Itálii se každoročně koná jeden z největších fitness veletrhů Rimini Wellness, kde se představují novinky a trendy, které se pak šíří do zbytku světa,“ vysvětluje Jana Havrdová z Českého svazu aerobiku a fitness FISAF.cz.


Country Fitness má podle ní obrovský potenciál, protože v lekci se střídají jednoduché kroky z country tanců a posilovací cviky z aerobiku, které řada lidí dobře zná. Výhodou je kombinace pomalého a rychlého tempa i postupné zvyšování zátěže, takže cvičení zlepšuje kardiovaskulární či metabolické procesy a pomáhá spalovat velké množství energie. Cvičení je velmi zábavné díky country hudbě, která dodá tradičním prvkům z aerobiku úplně jiný ráz.


  11:00,  aktualizováno  25. března 2019 19:07
Témata: Jana Havrdová