S penězi je to stejné jako s dietou. Když výdaje převyšují příjmy, konto hubne. Pokud příjmy zůstávají vyšší než to, co utratíme, konto utěšeně nabývá na objemu. A tak je potřeba se zamyslet, jak se zdroji nakládáme. Máme-li určitý rozpočet, ze kterého musíme vyžít, máme dvě možnosti - buď jej „projíst“, anebo přebytky pěkně nastřádat do zásob.

Povinné výdaje


Ve výživě bychom povinnými výdaji označili potřeby bazálního metabolismu - nezbytně potřebné k přežití. V oblasti rodinné ekonomiky bychom povinným výdajem označili každou položku, na kterou se vztahuje nějaká smlouva. Když nezaplatíme, čekají nás sankce. Jde např. o nájemné, daně a jiné poplatky, pokuty nebo třeba výživné.

Náklady na bydlení: Společně s poplatky za energie a vodu zpravidla představují největší část rozpočtu českých domácností. Loni Český statistický úřad tyto výdaje vyčíslil až na pětinu (20,8%) výdajů domácností.

Daně: Povinné odvody státu. Je jich celá řada a týkají se v podstatě každého. Velmi ale záleží na tom, co děláme, nebo jaký máme majetek. Například po nákupu najdeme na účtence položku DPH, která je u nás 21 % a platí pro většinu zboží nebo služeb. U určitých druhů zboží je pak nižší, patnáctiprocentní. Tu mají třeba fitness centra, ubytovací nebo stravovací služby. Z dětské výživy, léků nebo tištěných knih si pak stát nechá odvést pověstný desátek - 10% DPH.

Splátky půjček, kreditních karet nebo kontokorentů. Také toto jsou samozřejmě povinné výdaje. Pokud je nebudete platit, sankce na sebe nenechají dlouho čekat. Ovšem, zde obvykle máme možnost výběru a je tedy dobré zapátrat, kde daný produkt seženeme výhodněji. Díky klesající úrokové sazbě se aktuálně nabízí možnost refinancování staré a dnes už nevýhodné půjčky.

„Každý, kdo má nějaký dluh z minulosti, by se měl podívat do smlouvy a zjistit, jestli neplatí zbytečně navíc. Zatímco v roce 2014 bylo běžné mít úvěr za 15% úrokovou sazbu, dnes je možné sehnat i mnohem levnější, například za 3,99 %. Ušetřit můžete až několik desítek tisíc,” radí obchodní ředitel Zonky Lukáš Marek.

  12:00,  aktualizováno  26. března 2019 9:47