Filmů podle skutečných událostí je možná víc, než byste čekali. Těšte se na další dávku filmových trháků, které byly inspirované skutečnými lidmi a jejich příběhy, ač se nám můžou zdát sebeneuvěřitelnější.

Kapitán Phillips, 2013


Film Kapitán Phillips vypráví příběh o přepadení americké nákladní lodi Maersk Alabama somálskými piráty. Už to je samo o sobě dost děsivé, ale ještě děsivější je, že se to stalo v roce 2009. Jo, i dneska existují novodobí piráti a rozhodně nejsou tak šaramantní jako Kapitán Jack Sparrow. V roli kapitána Phillipse exceluje jako vždy báječný Tom Hanks, na němž v podstatě skoro celý film stojí. I když předem tušíte (nebo víte), jak to celé skončí, film je neskutečně emotivní a strhne vás svou akčností, skvělým vykreslením postav i vztahu mezi Phillipsem a kapitánem somálských pirátů. Do poslední chvíle napínavý příběh vás rozhodně nenechá v klidu chroupat popcorn a zaručujeme, že na něj jen tak nezapomenete. Perlička na závěr – až budete na film koukat, zaměřte se na výraz Toma Hankse, když piráti vtrhnou na kapitánský můstek. Vypadá vyděšeně, otřeseně, nevěřícně, bojí se? Můžete hádat. A proč je to tak důležité? Je zajímavé sledovat autentickou reakci herce – režisér totiž trval na tom (právě kvůli zachování autenticity), aby se spolu herci předem neviděli. Docela zajímavý přístup. Schválně se na to soustřeďte!

https://youtu.be/iSnGQGN693c

Králova řeč, 2010


Colin Firth a Helena Bonham Carter v hlavních rolích vypráví skutečný příběh anglického krále Jiřího VI. a budoucí královny matky Alžběty na prahu druhé světové války. Jiří VI. je nečekaně korunovaný králem a celá země od něho očekává, že jim bude silným vůdcem. Jenže Jiří má vadu řeči – kkkkoktá. Což je u krále, který má zemi a lid spojit, docela problém. Ovšem do hry vstupuje terapeut řeči Lionel Logue, které hraje taktéž výtečný Geoffrey Rush. Má poněkud nevšední metody, ovšem časem se mezi oběma muži vytvoří přátelské pouto. I díky Lionelovi, ale i manželce nebo Winstonovi Churchillovi nakonec král přednese vskutku královskou řeč v rádiu, která se pro britský lid stane velmi silnou inspirací. Happy endy nejsou jen v pohádkách! Navíc máte jedinečnou šanci nahlédnout do zákulisí britské královské rodiny a zjistit, že i oni jsou lidé, mají své problémy, strachy, emoce! Třešnička na závěr – Colin Firth získal za tuto roli Oscara! Je potřeba ještě nějaký další argument?

https://youtu.be/OQuWoYH9p7Q

  17:00,  aktualizováno  26. března 2019 16:40