Začíná období chřestu a tak si ho nezapomeňte pořádně užít. Této zelenině se totiž přisuzují výjimečné účinky. Má pozitivní vliv na naše zdraví, hubnutí i krásu.

Chřest můžete koupit ve třech barevných variantách - zelené, bílé a fialové. Jeho sezona začíná podle počasí v 1. polovině dubna a končí 24. června na svatého Jana Křtitele. Český chřest patří díky kvalitní písčité půdě k jedněm z nejlepších v Evropě. Jeho léčivé, regenerační, tonizující a omlazující účinky znali již lidé ve starém Orientu před mnoha tisíci lety. Chřest je totiž bohatý na vápník, železo, hořčík, zinek, draslík, síru, fosfor, vitamin A, C, E, K a vitaminy skupiny B. Obsahuje také velké množství vlákniny.

1. Pomáhá při hubnutí

Jedna z největších výhod chřestu je to, že má málo kalorií a tak se hodí pro ty, kteří chtějí hubnout. Ve 100 gramech chřestu najdeme necelých 100 kilojoulů. Navíc obsahuje velké množství nerozpustné i rozpustné vlákniny. Takže se budete po jeho konzumaci déle cítit sytá a nebude vás honit mlsná.

2. Zlepší vaše zdraví

Chřestu se přisuzuje i mnoho zdravotních výhod. Díky vláknině pomáhá zlepšovat trávení a zmírňuje zažívací potíže. Snižuje také krevní tlak, má blahodárný vliv i na naše cévy a je tak vhodný při kardiovaskulárních onemocněních. Chřest povzbuzuje ovšem i činnost ledvin a podporuje vylučování vody. Používá se proto rovněž při prevenci i léčbě ledvinových kamínků, při revmatismu a dně. A navíc je kvůli velkému množství antioxidantů i prevencí proti rakovině.

3. Prospívá vlasům i pleti

Z důvodu velkého množství vitaminů, minerálů, ale také vody je chřest považován za plodinu, která má vliv na naši krásu. Omlazuje, čistí pleť, napomáhá zlepšovat kvalitu vlasů a nehtů. Traduje se rovněž, že ji předci používali i kvůli afrodiziakálním účinků.

Vyražte na trhy nebo přímo k farmáři a vyzkoušejte, jestli jsou všechna tato tvrzení pravdivá. Recepty na chřestové dobroty najdete zde.