Dobrá zpráva! Chorvatská nabídka tradičních dobrot nejen že skvěle chutná, ale také si ji při správném výběru můžete dopřávat bez výčitek svědomí.

Chorvatsko se mezi Čechy stále drží na špici nejoblíbenějších destinací. Průzračný Jadran, skalnaté i písčité pláže a výborná středomořská kuchyně jsou nesmírná lákadla.

„Mezi speciality chorvatské kuchyně patří tradiční sušená šunka s ovčím sýrem a olivami. Pro místní kuchyni je rovněž typické jehněčí nebo telecí maso pečené pod tzv. pekou, což je speciální železný poklop, který nechybí téměř v žádné větší chorvatské domácnosti. Mezi speciality potom patří nejrůznější mořské plody v podobě krevet, ústřic nebo široká škála druhů ryb,“ vyjmenovává hlavní nutriční specialistka Světa zdraví Monika Bartolomějová.

http://gty.im/664713212

Která chorvatská jídla ladí se zásadami zdravého stravování?


Čtěte také: Dovolená ve zdravém stylu – díl 1., Řecko


• Pršut – dalmatská šunka z vepřové kýty, která se podobně jako naše domácí uzené máčí nejprve ve speciálním roztoku, v jehož složení nechybí česnek, mořská sůl, koření. Poté se pověsí do udírny. Často se podává jako předkrm. „Nejezte k pršutu příliš velké množství chleba, což velmi často svádí. Tato sušená šunka není bez kalorií, ale pokud se vyhnete ‚bílému okraji‘ (tuku), nemusíte se o svou linii příliš bát,“ radí Bartolomějová.
• Škampi na buzaru – mořští ráčci, kteří se připravují na olivovém oleji s orestovanou cibulkou, sekanými rajčaty, petrželkou a česnekem, podlité bílým vínem.
• Brodet od riba – hustá dalmatská rybí polévka ideální jako sytá večeře.
• Rizoto – nejčastěji s plody moře.
• Chobotnice pod pekou – kromě dušené chobotnice osahuje také zeleninu jako rajčata a brambory.

http://gty.im/182219154

Během dovolené určitě také narazíte na čevabčiči nebo plejskavici – chystané ze směsi mletého masa. U těchto pokrmů velmi záleží na způsobu jejich přípravy. „Pokud se upravují na grilu, klidně si je dopřejte, určitě se ale vyhněte plackám a šiškám, které se válejí v oleji a jsou evidentně smažené,“ upozorňuje Bartolomějová.

Bude vás zajímat: Dovolená ve zdravém stylu – díl 2., Itálie

Výborným dopravním prostředkem a fyzickou aktivitou v Chorvatsku je cyklistika. Při jízdě po pobřeží objevíte skryté pláže, které budete mít jen pro sebe, a když se vám koupání omrzí, můžete si udělat krásný výlet po malebných vesničkách s unikátní architekturou ve vnitrozemí. Za půl hodiny jízdy na kole spálíte přes 240 kalorií.

„Dále se nabízejí tenis nebo minigolf. Vyzkoušet můžete také atraktivní vodní sporty nebo dokonce rybolov, na ten je však potřeba mít vyřízené povolení k rekreačnímu rybolovu,“ doplňuje trenérka fitness centra pro ženy Contours Markéta Brožová.

  8:00,  aktualizováno  25. března 2019 17:39