Na začátku je láska, štěstí, ideály, na konci pak nezvládnutelná touha po pomstě a nenávist až za hrob. I tak končí některé vztahy. Pokud je součástí takové partnerské ‚hry’ i dítě, stává se chtíc nechtíc aktivním hráčem na bitevním poli.

Před časem všechny šokoval otřesný příběh, který se stal na Chebsku. Devětatřicetiletý Steffen z Bavorska odvezl své dva syny, Jameira (+5) a Enrica (+6), na výlet do Čech a v penzionu Sabadin v Podhradu je zastřelil. Pak obrátil zbraň i proti sobě a ještě předtím stihl z mobilu poslat svým rodičům zprávu: Zabiju je. To ještě nikdo kromě něj netušil, že Steffenova žena už také nežije. Steffen ji zastřelil v jejich domě den předtím. Důvod této rodinné tragédie? Trvalé neshody mezi manželi. Proč do toho ale zatáhl i své dva syny? Motivem byla nejspíš zrůdná pomsta své ženě, s níž si vyřizoval účty v době, kdy už nežila.


Nenávist až za hrob...

S podobnou patologickou pomstychtivostí se nedávno zachovala také žena, která obvinila svého bývalého muže ze znásilnění jejich šestileté dcery. Předcházely tomu spory o ‚půjčování‘ dítěte, které žilo po rozvodu s matkou v Polsku a matka jej odmítala pouštět za otcem a jeho novou družkou do Čech. Po jedné návštěvě u otce odvedla matka holčičku na gynekologii, kde lékař zjistil, že došlo ke trojnásobnému narušení panenské blány. Otec holčičky byl odsouzen k šesti letům vězení, jeho družka k pětiletému trestu, třebaže oba shodně tvrdili, že jde o pomstu bývalé manželky. Případ se však po náhlém úmrtí soudce otočil o 180 stupňů! Soud znovu otevřel jednání a vyšlo najevo, že holčička měla lživou výpověď o znásilnění naučenou jako básničku. Panenskou blánu jí protrhla právě její matka, která toužila po jediném – zničit život svému bývalému muži, a to za každou cenu.Častěji se mstí ženy...

Oba příběhy mají jedno společné. Šlo o jistou formu odvety, do které byly zataženy i děti. S podobnými případy se už léta setkává kriminalistka PhDr. Alena Kolářová, vedoucí oddělení Služby kriminální policie a vyšetřování z Krajského ředitelství policie Praha. Když se jí v hlavě promítají případy, na nichž za posledních 20 let pracovala, z jejího pohledu kupodivu častěji používají dítě jako prostředek pomsty vůči partnerovi ženy. „Nemám v ruce žádné statistiky, ale podle mých zkušeností se na dětech mstí většinou ženy. V jednání těchto žen je obvykle naprostá bezmocnost, zoufalství. Nechci to nijak hodnotit, omlouvat nebo kritizovat, ale někdy jsou to tak otřesné příběhy, až s těmi ženami – pachatelkami trochu soucítím. I když nikdy nepochopím, proč si k pomstě vyberou své vlastní dítě... Když si dva lidi spolu pořídí dítě a pak ho proti sobě používají jako nějakou věc, namísto aby ho drželi stranou svých sporů, to je přece nehorázné,“ říká Alena Kolářová.


  6:00,  aktualizováno  25. března 2019 21:42