Úsměv je v lidském životě velmi důležitý. Značí radost, dobrou náladu, jednoduše něco pozitivního.

Málokdo si ale uvědomuje klíčovou roli úsměvu v rámci psychiky i mezilidských vztahů již od dětství. Úsměv je do značné míry indikátorech harmonického vývoje dítěte.  K tomu, aby se dítě mohlo a chtělo smát, je třeba mnoho věcí, mezi ty nejdůležitější patří celkové zdraví, ale právě i zdravý samotného úsměvu, tedy zubů.Z toho důvodu by se s péčí o zdraví dětských zubů mělo začít již útlém věku. Zažitý mýtus, že o dočasné zoubky není potřeba se starat, protože stejně vypadnou a narostou nové, už dávno není pravdou. „Je třeba si uvědomit, že dočasné zuby jsou sice první a dojde k jejich výměně, ale to, jak se o ně děti a jejich rodiče starají, má vliv na celkový komfort dítěte a zdravost trvalých zubů,“ dodává k problematice péče o dětské zoubky MUDr. Eva Dandová ze Zubní ordinace MUDr. Smrčka.


Dočasné zuby totiž formují čelist a udržují místo pro správné prořezávání zubů stálých. Mléčný chrup navíc mohou trápit stejné neduhy, jako chrup stálý. Dětské zoubky postihuje, tak jako ty trvalé, zubní kámen. Nejčastějším problémem jsou ale zubní kazy a záněty dásní způsobené špatnou ústní hygienou.Děti bývají upřímné a otevřené natolik, že si často nemusí plně uvědomit následky svých slov. Poté se malý posměšek, úšklebek či narážka může stát pro jiné dítě důvodem k vyhýbání se ostatním, uzavřenosti a ostýchavosti.


Koučka Lenka Černá vysvětluje: „Pokud má dítě zkažené zoubky a je to vidět, bude mít větší strach projevit se v kolektivu a hrozí mu posměšky od dětí okolo. Bude pro něj obtížné chovat se přirozeně, nebude se usmívat, a bude tak trpět neustálou svazující sebekontrolou, která mu zůstane až do dospělosti. Z takového dítěte se může stát introvert, který se nebude umět chovat ve společnosti přirozeně a bude mít problém vyjadřovat své názory. Je tedy více než jasné, že zkažené zoubky mohou zapříčinit zhoršení navazování sociálních vazeb jak v dětství, tak poté i v dospělosti. A to nejen v oblasti osobní a partnerské, ale i pracovní.“Každý rodič by tedy měl dohlédnout na správnou péči o zuby svých dětí. Je potřeba dbát nejen na odstranění zlozvyků, ale také na vybudování správných návyků jako pravidelné čištění zubů dvakrát denně. Důraz je třeba klást na správné čištění, používání zubních pomůcek, dentální nitě, mezizubních kartáčků i správné zubní pasty. „


Při zanedbání péče o první zoubky hrozí deformace tvaru a barvy stálého zubu. Neošetřený zubní kaz může způsobit infekci a tím pak zadělat na zvýšenou kazivost stálých zubů se všemi důsledky. Mezi ně patří například opožděné a nefyziologické prořezávání zubů a tím ortodontické vady, dále zánět dásní a celkově pro organismus chronické infekce v těle. Z toho důvodu by nedílnou součástí péče o dětské zoubky měla být pravidelná návštěva zubního lékaře, popř. dentální hygienistky,“ objasňuje MUDr. Eva Dandová. A v situacích, kdy na své děti nemůžeme dohlédnout, nám může být věrným pomocníkem i žvýkačka bez cukru, která odstraňuje zbytky jídla a podporuje produkci slin, čímž napomáhá vyrovnávat pH v ústech a bránit tak vzniku zubnímu kazu.


  6:00,  aktualizováno  25. března 2019 19:13