Prosinec se nese ve znamení setkání, oslav a dobrého jídla i pití. Všemu nakonec nasadí pomyslnou korunu Vánoce a Silvestr. Jak si všechno užít a nestresovat se novoročním číslem na váze či nabytými centimetry v pase? Všeho s mírou a nemějte výčitky, výživová specialistka a manažerka programu Zdravá 5 Alena Paldusová.

1. Udělejte si volno


Vánoční svátky nejsou pouze o dokonalém úklidu, dvaceti druzích cukroví, perfektní vánoční výzdobě a neustálém pečení či vaření. Měli byste toto období vnímat hlavně jako čas, který trávíte v pohodě a klidu s vašimi blízkými, rodinou a nezapomínejte také na sebe.

2. Mlsejte zdravěji


Vyzkoušejte o něco zdravější recepty na cukroví. Nahraďte běžnou mouku například mandlovou, kokosovou nebo pohankovou. Místo cukru můžete zvolit melasu, med stévii, případně nebo sirupy. S tukem šetřete a dopřejte si ten kvalitní na pečení. Běžný tuk můžete také nahradit mletými oříšky nebo přímo oříškovým máslem.

3. Dopřejte si čerstvé potraviny


Když jíte doma, vyberte si to nejlepší, co můžete. Jezte hodně čerstvého ovoce a zeleniny, ořechů, semen a také nezpracovaných potravin. Ty vám dodají kvalitní živiny, vitamíny, minerály a vlákninu.

4. Alkohol s mírou


Prosinec je zcela určitě měsícem oslav a s tím spojených příležitostí konzumovat alkohol ve větší míře. Myslete ale na to, že alkohol je kalorická bomba a dva panáky vám energeticky nahradí celé jídlo. Alkohol také zvyšuje chuť k jídlu. Nezapomínejte na jeho negativní vliv na naše celkové zdraví.

5. Nezapomínejte na pohyb


Vezměte rodinu na procházku, lyže nebo třeba do bazénu. Čas budete trávit společně, aktivně, a ještě uděláte něco pro své zdraví.