Chcete oslavit narozeniny nebo příjemně zakončit výlet? Důvody pro návštěvu restaurace, tentokrát s dětmi, se vždycky najdou.

Za časů našich rodičů bylo brát malé děti do restaurací nemyslitelné. Za prvé byly většinou kuřácké, za druhé se to jaksi nehodilo. Doba je jiná. A sem tam zajít s dětmi na oběd či večeři není na škodu. Vy se dostanete mezi lidi a váš capart může přítomné oslňovat kulturou stolování. Ovšem ne tou fastfoodovou, kde se jí převážně rukama nezdravé jídlo z pytlíků, ale s příborem u prostřeného stolu, kde se polévka jí z hlubokého talíře a voda se pije ze sklenice. Ať už je vašemu dítěti, kolik chce, zkuste s ním vyrazit do ‚víru společenského života‘.


Rada první: Připravte se

Než abyste pokřikovali na dítě příkazy mezi servírováním předkrmu a polévky, věnujte se povídání o chování v restauraci v klidu domova. Kojenec je předem omluven. Batole varujte před pobíháním mezi stoly, křikem a házením jídlem. Těm starším již můžete klást na srdce, že hlasitě zívat, mlaskat či vylizovat talíř nepatří do vybavení mladého džentlmena a půvabné slečny. Nejlepší je, pokud etiketu stolování dodržujete i doma. Pak nemusíte ve společnosti významně zdvihat obočí na udiveného syna, který si přece jako vždy hraje s příborem na mušketýra.


Rada druhá: Vyberte si

Nechoďte do nádražky, ale ani do luxusní restaurace. U té první hrozí, že vám dítě zežloutne do barvy záclon, v druhé zas může rozbít vázu v ceně ojetého auta. Vejdete-li do restaurace, kde chybí dětská židlička, obraťte se a jděte o dům dál. V případě, že jdete na oběd z nutnosti, postačí vám restaurace čistá, nekuřácká a s ochotným personálem. Ideálem je venkovní zahrádka s dětským hřištěm, při nepříznivém počasí dětský koutek uvnitř podniku. S výběrem správné restaurace poradí přátelé a známí nebo internet, kdy při zadání hesla ‚baby friendly restaurace‘ najdete tu nejbližší ve svém okolí. Portál www.babyweb.cz dokonce spustil projekt Dítě vítáno, který nabízí databázi podniků přátelských dětem. Chcete-li mít jistotu, zavolejte anebo se tam rovnou jeďte podívat.


  9:00,  aktualizováno  25. března 2019 21:15