Cítíte se šťastni a žijete plnohodnotný život? Ne? A proč ne? Kdo vám brání splnit si své sny, dosáhnout vytoužených cílů? Možná se budete divit, ale častokrát jste to právě vy sami. Řekněte už dost svým výmluvám!

Kde já už bych dnes byl/byla, kdyby nebylo... rodičů, partnera, mé špatné paměti, nedostatku síly, času... Doplňte si sami. Určitě jste si tuhle větu už mnohokrát s lehkými obměnami říkali. Své prohry, smutky, nejistoty totiž svádíme velmi často na cokoli kolem nás – kromě nás samých. My nic, to přece naše genetické předpoklady, špatná rodinná výchova, to, co zlého nám způsobili jiní, atd. atd.


Jenže položili jste si někdy otázku, co by se stalo, kdybyste se přestali vymlouvat na to, že vám něco nejde, že něco nezvládáte, že vás štěstí nepotká, a místo toho začali jednat a snažit se zrealizovat svoje sny a přání? Naše výmluvy nás totiž paradoxně stojí tolik času i energie, které kdybychom investovali do našich činů, dokázali bychom téměř nemožné... Tedy určitě to, co za nemožné považujeme. Jak píše v knize s příznačným názvem Konec výmluvám! (nakl. Anag) Wayne W. Dyer, americký kouč a autor řady publikací osobního rozvoje, lze to a zvládne to každý... Je přitom ale zapotřebí změnit v naší duši zaběhlé negativní vzorce a proměnit ‚ale‘ v ‚jak na to‘. Zde je tedy jeho sedm klíčových kroků:



1. Odstraňte ze sebe všechny negativní nálepky


Staré negativní návyky jsou všude kolem a provázejí nás, když jim to dovolíme, mnohdy po celý život. Je to ale především proto, že si nevědomky vytváříme vnitřní důvody, aby tu byly. Naše nálepky, tedy způsob, jak sami sebe označujeme – můžeme to nazvat také škatulkováním. Jistě, s největší pravděpodobností jsme tuto nálepku získali už dávno a od druhých, ale to přece není důvod, abychom s ní pokračovali. Přestaňte si říkat věty typu: Nemám štěstí na muže. Nejsem tak chytrá. Nemám takovou fyzičku. Mám málo energie, výdrže, trpělivosti... To je první krok k tomu, abyste dosáhli svého vytouženého cíle. A dalším je dát si nálepku novou, ideálně takovou: Mohu dosáhnout jakéhokoliv cíle, na který se zaměřím.


  10:34,  aktualizováno  25. března 2019 20:54