Milovaný mentol – bylinky jsou součástí našeho života a jsou nepostradatelné také v kuchyni. K těm nejpoužívanějším patří máta. Její příchuť je velice vyhledávaná, základem je přitom esenciální olej zvaný mentol.

Mentolová příchuť patří k nejpo­pulárnějším. Až tři čtvrtiny Čechů a Slováků upřednostňují výrobky s nějakou příchutí, při­čemž se mentolová řadí k nejob­líbenějším hned vedle vanilkové, čokoládové a oříškové.

Můžeme si to ověřit například na prodejnos­ti bonbonů s mentolovou příchutí, žvýkaček s peprmintovou příchutí ne­bo oblíbeného mojita, koktejlu původem z Kuby. Máta je jeho neoddělitelnou součás­tí. Mentolová chuť je tak přitažlivá, že Evropská unie v rámci boje proti tabakismu zakázala prodej ci­garet s mentolovou příchutí. Nicméně příznivci nikoti­nu s mentolovým nádechem si nadále mohou dopřávat napřklad zařízení na zahřívání tabáku ja­ko IQOS. Mentolová příchuť připa­dá lidem osvěžující, a také chladivá. Ve skutečnosti ale mentol neochla­zuje, jen spouští v mozku procesy, které ochlazení signalizují. Na to je dobré pamatovat v horku, kdy ne­smíme zapomínat dostatečně pít.

  15:00