Děti z dětských domovů měly před adventem plné ruce práce s přípravou dárků a dekorací pro charitativní vánoční Obchůdky. Nyní svoje výrobky prodávají a dělají radost kolemjdoucím. Zastavte se také, potěšíte je.

Do Obchůdků se pravidelně zapojuje čerstvě plnoletá Sandra z Dětského domova v Duchcově. V období před adventem měla napilno. Letos již posedmé totiž společně s dalšími dětmi plánovala a nakupovala materiál na výrobu vánočních dekorací a drobných dárků. Pak se pustila do jejich tvoření. V předvánočním čase se její dětský domov, jako jeden ze šesti desítek z celé republiky, pravidelně účastní vánočních Obchůdků. Sandra a další děti na nich prodávají své vlastnoruční výrobky.

Externí obrázek

Obchůdky učí Sandru a další děti ze zapojených dětských domovů mnoha dovednostem. Díky nim si projdou celým koloběhem výrobku od přípravy, určení ceny až po jeho prodej. Rozvíjejí si kreativitu a tvůrčího ducha. Osvojují si základy obchodování a jednání se zákazníky. „Naučila jsem se třeba více komunikovat s lidmi, a to mě na Obchůdcích hodně baví. Obzvlášť babičky a dědečkové se rádi zapovídají a ptají se nás, zda jsme všechny ty věci vyrobili opravdu my. Moc se jim naše výrobky líbí,“ sdílí své nadšení Sandra.

Zákazníci malých stánkařů dělají radost nejenom sobě nebo svým blízkým, ale také jim samotným. Utržené peníze putují přímo dětem. „Většinou zajdeme všichni na dobrou večeři do restaurace. Nebo minulý rok jsme byli na výletě na lodi. To se nám všem moc líbilo a užili jsme si to,“ přibližuje Sandra. Malí stánkaři prodají poslední výrobky v sobotu 22. prosince.

Vánoční obchůdky je možné navštívit ve vybraných obchodech Albert. Jejich seznam společně s termíny je k dispozici na stránkách Nadačního fondu Albert, který tento rok slaví deset let svého působení.

  9:00