Češi jsou národem čtenářů. Průměrný občan naší vlasti tráví s knížkou asi 38 minut denně a za rok „přelouská“ 17 knih. Podle statistik saháme nejčastěji po fantasy, potom sci-fi a dobrodružné literatuře. Důležitější než knižní žánr je ovšem fakt, že čtete, říkají odborníci. A mají pravdu. Co všechno tím můžete získat?

Budete mít vyšší IQ

Mozek je sval. A když ho budete každý k den trénovat četbou, začne být výkonnější. Alespoň to tvrdí britští vědci, kteří zjistili, že „knihomolové“ jsou obecně bystřejší, pohotovější a mají výbornou slovní zásobu.

Ale to není všechno. Poslední výzkumy dokonce prokázaly, že louskání knížek je dobrou prevencí proti různým duševním nemocem, jako je Alzheimerova choroba a demence. A to už jednoznačně stojí za vyzkoušení.

Náš tip: Chcete začít číst pravidelně? Udělejte si z toho rituál a čtěte vždy ve stejný čas (třeba po cestě do práce). Začněte na 10 minutách, postupně svou „čtenářskou chvilku“ zvyšujte na 20 – 30 minut denně.

Opadne z vás stres

Ano, žijeme v době stresové. Z práce na nákup, domů, vařit večeři, mrknout s dětmi na úkoly a pak unavený večer u televize nebo u žehlicího prkna… Uff, kdo má takové tempo udýchat?

„Občas jsem z toho tak roztřesená, že se nemůžu uklidnit,“ přiznává čtyřicetiletá Jolana, která se stará o dva školáky. Máte to podobně? Obecně se v takových situacích doporučuje něco sladkého na „obalení nervů“. Vy si ale neničte postavu kaloriemi a raději si vezměte knížku.

Ztratit se v knize je nejlepší metodou relaxace, říkají neuropsychologové. Zvlášť v dnešní době, kdy každý z nás touží po nějakém úniku. A nezáleží vůbec na tom, jakou knihu čtete.

Náš tip: Pokud si ke čtení uvaříte čaj nebo kávu, bude váš relax dvojnásobný. Horký nápoj totiž navozuje pocit klidu a bezpečí.

Ilustrační fotografie

Naladíte se na druhé...

V knížkách jste jako v jiném světě. Žijete cizí příběhy, sdílíte s hrdiny jejich myšlenky, pocity, trable, citové vzestupy a pády… To vám pomáhá vidět věci i z jiné perspektivy. A přesně to přispívá k tomu, abyste i v praktickém životě občas odhlédli od sebe a více chápali druhé lidi. Zkrátka abyste byli vnímavější.

Radost, vzrušení, relax i poučení. Bez knih neumíme žít, zjistila anketa

Náš tip: Víte o tom, že nejvíce empatičtí jsou čtenáři „žánrové fikce“? Pokud potřebujete posílit svou citovou stránku, přečtěte si nějakou knížku tohohle druhu.

Získáte lepší slovní zásobu

Tak schválně, odhadnete, kolik má český jazyk slov? Podle odborníků jde zhruba o 250 000. Není to málo, ale průměrný Čech z nich aktivně používá jen zlomek – asi 3000 až 10 000 výrazů. Chcete na tom být o trochu lépe? Začněte víc číst.

Náš tip: Knižní jazyk je bohatý. Můžete v něm najít nová, cizí nebo zastaralá slova (či nářečí). Všimněte si, jak se správně (gramaticky) píšou, a ve slovníku si vyhledejte jejich skutečný význam.

Vypilujete si analytické schopnosti

Milujete detektivní romány? Není divu. Objevování malých či velkých tajemství je dobrodružství, které jen tak nikde nezažijete. Pořád dumáte, kdo je zloděj, podvodník nebo vrah? Na rozuzlení záhady potřebujete analytické myšlení, postřeh a intuici.

Vyberte si knihu podle znamení zvěrokruhu

Není divu, že taková detektivka je pro váš mozek stejný trenažér jako pro průměrného atleta běžící pás. Jenže s tím rozdílem, že vy musíte doběhnout do cíle.

Náš tip: Víte o tom, že detektivky pomáhají zmírňovat deprese? Podle psychologů se lidé, kteří trpí vnitřními smutky, cítí izolovaní. Když čtou o lidech s problémy (byť fiktivními), dává jim to naději, že v tom nejsou sami. Pokud se cítíte sklíčeně, je nejvyšší čas na nějaký pěkný krimi příběh. Dobré jsou třeba severské detektivky.